Jak tłumaczono, lepsze rekomendacje wydano dla tych spółek, które mogą poprawić perspektywy w wyniku oczekiwanych zmian regulacyjnych (Polenergia) oraz będą generować cash flow, który wspiera politykę dywidendową (CEZ).
W przypadku Tauronu i ZE PAK, dla których zalecenie zostało obniżone DM PKO BP przewiduje zwolnienie „momentum wynikowego" w kolejnych kwartałach.
Zdaniem analityków obecne wycena Enei oddaje już pozytywny scenariusz na 2018 r., ale nie uwzględnia możliwych ryzyk. Jednocześnie wydana została rekomendacja „trzymaj" dla PGE, w przypadku której wycena poprawiła się kosztem polityki dywidendowej i dla Energi, gdzie wycena dyskontuje już w pewnym stopniu oczekiwane zmiany legislacyjne.
Analitycy PKO BP wskazują, że w I półroczu spółki energetyczne dyskontowały poprawę wyników związaną z wysokimi wolumenami w segmencie dystrybucji i wytwarzania oraz niskimi cenami zielonych certyfikatów w segmencie sprzedaży. Pojawiły się także pozytywne czynniki jednorazowe. Ich zdaniem dynamika zysków będzie jednak słabła od II półrocza.
„W 2018 r. mimo oczekiwanego wzrostu cen węgla o 12 proc. rok do roku w naszej opinii wyniki poprawią przede wszystkim grupy energetyczne, które będą uruchamiać nowe moce lub zyskają na zmianach legislacyjnych" - napisano w raporcie.