Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Posady wiceprezesów Enei stracili Wiesław Piosik oraz Mikołaj Franzkowiak. Rada nadzorcza poznańskiej spółki delegowała do tymczasowej pracy w zarządzie swojego członka – Rafała Szymańskiego, zatrudnionego w Departamencie Nadzoru Ministerstwa Energii (wcześniej był związany z Ministerstwem Skarbu Państwa, gdzie pełnił funkcję naczelnika wydziału nadzorującego spółki sektora elektroenergetycznego). W zarządzie Enei maksymalnie na trzy miesiące obejmie on funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. Rozpisano też konkursy na powstałe w wyniku odwołania wakaty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.