Energa: Kolejny pozew Invenergy za zerwane umowy

Energa nie zamierza komentować pozwu wysłanego do niej przez spółkę zależną amerykańskiej grupę Invenergy.

Publikacja: 01.09.2017 07:04

Energa: Kolejny pozew Invenergy za zerwane umowy

Foto: 123RF

– Do czasu rozstrzygnięcia sprawy w sądzie nie będziemy zajmować stanowiska – stwierdził tylko Adam Kasprzyk, rzecznik gdańskiej grupy. Zapewnił jednocześnie, że wymiar roszczeń nie ma wpływu na sytuację finansową Energi.

Chodzi o zaległe 32 mln zł, których Energa miała nie uregulować mimo niekorzystnych dla siebie wyroków sądów.

Sprawa sięga początku 2013 r., kiedy Energa jednostronnie zerwała umowę długoterminową na zakup tzw. zielonych certyfikatów z farmą wiatrową należącą do Invenergy. Amerykanie poszli do sądu. We wrześniu 2016 r. zapadł korzystny dla nich wyrok w Sądzie Najwyższym. Orzekł on bezskuteczność wypowiedzenia. Potwierdził to potem prawomocnym wyrokiem sąd apelacyjny w Gdańsku, stwierdzając, iż zerwanie umowy nie wywołało skutków prawnych.

Energa zaczęła wtedy regulować bieżące płatności, ale nie wypłaciła należności za czas wypowiedzenia, co stało się podstawą do obecnego pozwu.

Jak twierdzi Invenergy, bezprawna próba rozwiązania przez Energę długoterminowej umowy, a następnie częściowa odmowa zastosowania się do wyroków sądowych, przypominają działania podjęte przez Tauron. W ciągu ostatnich tygodni Amerykanie wysłali do katowickiego koncernu cztery pozwy o odszkodowania na łączną kwotę 1,2 mld zł.

– W obliczu kolejnego przypadku, kiedy to podmiot pozostający pod kontrolą państwa jawne ignoruje zasadę państwa prawa oraz nienaruszalności umów, potencjalni inwestorzy powinni się zastanowić, czy Polska jest bezpiecznym miejscem do lokowania pieniędzy. Decyzja polskiej firmy państwowej o zignorowaniu wyroku polskiego Sądu Najwyższego podkreśla obecną niestabilność środowiska inwestycyjnego w Polsce – stwierdził Michael Blazer, chief legal officer Invenergy, która nie wyklucza kolejnych pozwów przeciwko spółkom Skarbu Państwa.

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie