UOKiK: Przejęcie EDF przez PGE może negatywnie wpłynąć na obroty na TGE i rynek detaliczny

Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną kontroli nad EDF Polska.

Publikacja: 15.09.2017 11:53

UOKiK: Przejęcie EDF przez PGE może negatywnie wpłynąć na obroty na TGE i rynek detaliczny

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Zdaniem urzędu antymonopolowego transakcja może stanowić zagrożenie dla konkurencji. Jednym z zagrożeń jest wzmocnienie pozycji PGE na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. - Zwiększenie pozycji PGE może również spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej – stwierdził cytowany w komunikacie Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad Elektrownią Rybnik i elektrociepłowniami EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r.

W lipcu urząd zdecydował o wydłużeniu postępowania. W drugiej fazie badano rynek m.in. proszono o opinię największych przedsiębiorców działających w sektorze elektroenergetycznym, a także Urząd Regulacji Energetyki oraz Towarową Giełdę Energii.

Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego pokazała, że zgłoszona transakcja może ograniczyć konkurencję.

Sprzedaż poprzez TGE wpływa na ograniczanie siły największych podmiotów na rynku, np. umożliwia hurtowy zakup prądu mniejszym spółkom. Tymczasem maleje ilość energii, jakie duże przedsiębiorstwa energetyczne sprzedają na giełdzie. Przejęcie przez PGE spółki EDF Polska spowoduje dalszy spadek. W efekcie Polska Grupa Energetyczna będzie mogła sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co jednocześnie utrudni zakup jej konkurentom.

Zgodnie z przepisami PGE ma 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Energetyka
EC Będzin z historyczną dywidendą, ale bez prezesa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom