OZE: Zaczynają się transakcje

Na rynku energetyki słonecznej zaczął się ruch.

Publikacja: 21.09.2017 06:00

OZE: Zaczynają się transakcje

Foto: 123RF

– Właściciele wygranych w aukcjach projektów zaczynają podpisywać umowy finansowania z bankami lub sprzedają je zainteresowanym inwestorom. Wśród kupujących są także spółki państwowe, m.in. PGE i Tauron – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

PGE rzeczywiście analizuje realizację projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MW, które zamierza rozwijać samodzielnie albo kupować na rynku. Pisaliśmy o tym 11 września. Przedstawiciele koncernu podkreślali jednak, że na razie żadne wiążące decyzje nie zapadły.

Faktem jest jednak, że zwycięscy dwóch aukcji dla nowych źródeł do 1 MW szukają nabywców. – Mamy oferty kupna. Łącznie zebrałoby się ich na 300 MW – potwierdza menedżer zagranicznego koncernu działającego w Polsce. Ale na razie w jego przypadku do transakcji nie dojdzie. Odstraszają nie tyle niskie ceny oferowane na aukcjach, ile niestabilność regulacji.

Według najnowszego raportu IEO w systemie aukcyjnym do końca 2018 r. powstanie (w ramach już przeprowadzonych aukcji) 400 MW mocy słonecznych. Inwestorzy wydadzą 2 mld zł. W tym czasie możemy też liczyć na 100 MW z instalacji prosumenckich rocznie, które zyskują wsparcie w ramach dostępnych środków z regionalnych programów operacyjnych, lecz są droższe (kosztują nawet 7 tys. za kW).

– Razem z istniejącymi już instalacjami fotowoltaicznymi możemy więc mieć do końca przyszłego roku 800 MW w tej technologii – zauważa Wiśniewski. – To kropla w morzu potrzeb – dodaje.

Z wypowiedzi przedstawicieli ME i PSE wynika, że w czasie letnich szczytów przydałoby się 2 GW z takich instalacji. Mniej więcej tyle Chiny zbudują w 2017 r.

Potencjał naszego systemu jest większy. Samych instalacji prosumenckich – jak prognozuje IEO – mogłoby powstać do 2020 r. 3–5 GW, przy czym budowa 5 GW wymagałaby niewielkich inwestycji w sieci niskich napięć, a 3 GW – jedynie dobrego rozplanowania lokalizacji w całej Polsce. Jeżeli chodzi o większe instalacje, już dziś rozwijane są projekty pod system aukcyjny na 1–1,5 GW.

Energetyka
EC Będzin z historyczną dywidendą, ale bez prezesa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom