Tomasz Prusek

Kto ma nadmiar gotówki, niech płaci i nie płacze

W epoce szalejącej inflacji oraz spowolnienia inwestycji spółki giełdowe powinny jak najszybciej pozbywać się nadmiaru gotówki, wypłacając akcjonariuszom maksymalną dywidendę, także z kapitału zapasowego, płatną nawet zaliczkowo, albo skupując na potęgę własne akcje, skoro wyceny na giełdzie poszły w dół.

Obligacje – nadciąga jesień prawdy

Szalejąca inflacja i podwyżki stóp procentowych głównych banków centralnych mogą w najbliższych miesiącach sprawić, że inwestorzy głośno powiedzą „sprawdzam". Chodzi o polskie obligacje.

Państwo na zakupach

Od zmiany władzy politycznej w 2015 r. mamy w Polsce zmianę paradygmatu gospodarczego: państwo już nie prywatyzuje, tylko renacjonalizuje, czyli odzyskuje niegdyś sprzedane „srebra rodowe".

Skarb Państwa jako superakcjonariusz wiecznie żywy

Problem z państwem na parkiecie zdaje się być wpisany w DNA polskiego rynku kapitałowego.

Los OFE, czyli ostatnie nisko wiszące owoce kuszą

OFE stały się jeszcze bardziej łakomym kąskiem dla polityków, od których zależy ich los

Koniec „drużyny Jagiełły” w PKO BP

Odwołanie przez radę nadzorczą z zarządu PKO BP Jakuba Papierskiego to symboliczny koniec w największym państwowym banku „drużyny” stworzonej przez b. prezesa Zbigniewa Jagiełłę. I dowód, że w firmach państwowych po sześciu latach nowej władzy kończy się czas ostatnich Mohikanów, którzy nie byli „yes menedżerami” dla żadnej politycznej władzy.

Meandry likwidacji OFE: wszystko wisi na procentach

Kolejne podejście do likwidacji OFE nie będzie ani łatwiejsze do przeprowadzenia, ani z bardziej dającymi się przewidzieć skutkami rynkowymi. To wielki eksperyment.

Jazda na „Cyberpunku”, czyli jak pokazać grubemu

Największe powody do zadowolenia na razie mają ci akcjonariusze, którzy odpowiednio wcześnie kupili akcje i zbili kapitał na samym oczekiwaniu na premierę „Cyberpunka 2077". I pozbyli się akcji, zanim zaczęły być „sprzedawane fakty" z premiery.

Jazda na „Cyberpunku”, czyli jak pokazać grubemu

Największe powody do zadowolenia jak na razie mają ci akcjonariusze, którzy odpowiednio wcześnie kupili akcje i zbili kapitał na samym oczekiwaniu na premierę „Cyberpunka 2077”. I pozbyli się akcji zanim zaczęły być „sprzedawane fakty” z premiery.

Energetyka gra w zielone

Przed giełdowymi spółkami energetycznymi stanęła wielka szansa. Mogą powrócić na rynku finansowym nie tylko do łask banków, ubezpieczycieli, ale przede wszystkim inwestorów giełdowych.