Komisja Europejska rozpoczęła procedurę prawną przeciwko Polsce w sprawie regulacji dotyczących "złotej akcji" - poinformowano w Brukseli.
Rozpoczęcie procedury polega na formalnym wystąpieniu do Polski o zmianę ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego oraz bezpieczeństwa publicznego. Chodzi o 15 spółek działających przede wszystkim w branży paliwowej i energetycznej. Z giełdowych firm są w tym gronie PGNiG, Lotos, PKN Orlen, KGHM, a także Telekomunikacja Polska jako główny operator przesyłania sygnałów publicznej radiofonii i telewizji.
Owe szczególne uprawnienia obejmują prawo wyrażenia sprzeciwu wobec istotnych decyzji dotyczących zarządzania spółką, co zasadniczo obniża atrakcyjność nabycia udziałów w tych firmach przez innych inwestorów z Unii Europejskiej. Zdaniem Komisji, narusza to przepisy o swobodnym przepływie kapitału oraz swobodzie przedsiębiorczości. Wniosek Komisji jest drugim etapem procedury. W przypadku niepodjęcia przez polskie władze kroków mających na celu dostosowanie się do prawa Wspólnoty w ciągu dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Ministerstwo skarbu odmawiało wczoraj komentarzy.
Komisja zdecydowała też o przekazaniu do Trybunału czterech spraw o naruszenie przepisów w dziedzinie telekomunikacji w Niemczech, Polsce i Portugalii. W Niemczech chodzi o tzw. wakacje regulacyjne i podwójną dominację, w Polsce o definicję abonenta, a w Portugalii o brak spisu abonentów. Do Polski wysłano też wezwanie do usunięcia uchybienia, polegającego na braku analizy rynku usług szerokopasmowych.