Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy, zrealizował zapowiedzi, o których pisaliśmy jako pierwsi: dokonał reformy NewConnect - rynku prowadzonego przez GPW. Zmiany dotyczą zarówno autoryzowanych doradców (są to m.in. firmy doradztwa finansowego i domy maklerskie), jak i wprowadzania przez nich spółek na alternatywny parkiet.
Rewolucja czy ewolucja?
Wczoraj zarząd GPW podjął uchwałę o zmianach w regulaminie określającym rolę autoryzowanych doradców. Ma ona wejść w życie 1 lipca 2008 r.
Główna zmiana polega na wprowadzeniu obowiązku sporządzania dokumentu ofertowego. Dotychczas giełda regulowała jedynie zawartość dokumentu informacyjnego, który stanowi podstawę do wprowadzenia spółki na NewConnect. Jest on jednak przygotowywany już po przeprowadzeniu oferty, wobec czego inwestorzy nabywający akcje tą drogą nie posiadają wyczerpujących informacji na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dokument ofertowy ma zawierać m.in. czynniki ryzyka związane z inwestycją i sprawozdanie finansowe spółki przygotowane tak, jak ma to miejsce w późniejszym dokumencie informacyjnym. Dokument ofertowy nie będzie jednak podlegać badaniu przez giełdę.
Autoryzowani doradcy mają być także zobowiązani do przygotowania raportu z oferty prywatnej - pod warunkiem że była ona przeprowadzana w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających upublicznienie spółki. Raport ma zawierać opis sposobu ustalenia ceny emisyjnej i wyjaśnienie przyczyn ewentualnych różnic w cenie obejmowanych w tym czasie walorów. Ta zmiana ma ograniczyć emitowanie tanich papierów dla dotychczasowych akcjonariuszy spółek na krótko przed przeprowadzeniem kolejnej oferty prywatnej - dla szerszego grona inwestorów. Ponadto doradcy będą zobowiązani do poinformowania o zasadach, którymi się kierowali przy wyborze potencjalnych inwestorów. Raport będzie zawierał liczbę podmiotów, do których skierowano ofertę, i tych, którzy na nią odpowiedzieli. Rynek ma się też dowiadywać, czy były wśród nich instytucje. Dokument nie będzie zawierał nazwisk inwestorów, ale ma określać, czy jest to osoba fizyczna czy firma oraz czy jest powiązana z akcjonariuszem sprzedającym swoje udziały. Opisane mają być także zasady przyznawania danej liczby akcji poszczególnym kupującym.