Maciej Bitner

Kogo kusi tani pieniądz?

Choć w dzisiejszych czasach nie jest tak łatwo o kredyt, jak jeszcze kilka lat temu, niektórzy mogą pożyczać naprawdę tanio.

Manifest Krugmana

W „Financial Times" Paul Krugman – laureat Nagrody Nobla i jednocześnie najbardziej znany dziś publicysta ekonomiczny – opublikował, wraz z brytyjskim ekonomistą Lordem Laylardem, interesujący manifest dotyczący kryzysu w strefie euro.

Jedyne wyjście dla Grecji

Od czasu niepokojącego wyniku wyborów w Grecji powszechnie zaczęto dyskutować na temat opuszczenia przez ten kraj strefy euro. To zaskakujące, że rozwiązanie uważane dotąd przez ministra Rostowskiego za „totalnie i absolutnie" wykluczone, stało się dla Ministerstwa Finansów i Rady Polityki Pieniężnej scenariuszem bazowym.

Cypr – winni i niewinni

Wściekłość Cypryjczyków na trwającą od tygodni sytuację jest zrozumiała. Nie mają dostępu do kont bankowych, podczas gdy politycy obradują, w jaki sposób dobrać się do ich pieniędzy.

Dobrowolność powinna dotyczyć poziomu ryzyka

Zmarły niedawno (w wieku 103 lat!) noblista Ronald Coase napisał między innymi te trafne słowa: „Często zastanawiałem się, dlaczego ekonomiści, wobec tych wszystkich absurdów, które ich otaczają, tak łatwo przyjmują założenie, że człowiek działa racjonalnie.

Za co rząd nie lubi filara kapitałowego?

Zasadniczą tezą, na której opiera się uzasadnienie do ustawy mającej drastycznie ograniczyć OFE jest ta, że filar kapitałowy jest z gruntu zły. Rząd przypisuje mu trzy zasadnicze wady.

Paradoks emerytalnego wyboru

Skąd właściwie wynika sprzeciw wobec rządowej propozycji dobrowolności? Nim odpowiemy na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się przesłankom na rzecz dobrowolności przytaczanym przez rząd.

Czy to prawda, że emeryci nie stracą na zmianach?

Rząd przedstawia zmiany jako neutralne dla emerytów lub nawet nieco poprawiające ich sytuację. Takie podejście do problemu wydaje się kuszącym alibi dla prezydenta.

Po co nam właściwie OFE?

Na początku maja powstał Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego, którego jestem sekretarzem.

Dokąd zmierza amerykański system finansowy

Czy istnieje jakaś alternatywa dla tej niekończącej się gonitwy między bankami a regulatorami rynku?