Zespół mForex

Chiny stymulują, gdy świat podnosi stopy

W trakcie polskiej nocy chiński bank centralny, Ludowy Bank Chin, zakończył posiedzenie, na którym zdecydował o utrzymaniu głównych stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Jednoroczna stopa prime wynosi 3.55 proc., natomiast pięcioletnia - 4.2 proc. Decyzja ta była powszechnie oczekiwana.

Inwestorzy nie przejmują się danymi makro

Wczoraj obserwowaliśmy kontynuację wzrostów na głównych indeksach giełdowych w USA. Ceny kontraktów indeksowych rosły definitywnie kończąc krótką i płytką korektę. Co ciekawe w tym samym czasie kontrakt na niemiecki indeks DAX nie powielał tego optymizmu. Czy to wszystko zatem sprowadza się do oczekiwania, że Fed w przyszłym tygodniu jednak da znać, że kolejne podwyżki już wcale nie będą takie pewne? Tak można odbierać ostatnią falę wzrostów. Choć wczoraj w Stanach czynnikiem wspierającym były też publikowane wyniki spółek.

Czekamy na dane z rynku pracy w USA

W trakcie wczorajszej sesji indeksy próbowały pogłębić swój spadek z dnia poprzedniego, ale nie była to udana próba. Szybko doszło do odbicia.

Spowolnienie zwyżek zależy od danych

Rynki akcji ostatecznie negatywnie zareagowały na decyzję FOMC. Wprawdzie pierwsza reakcja była pozytywna, ale podczas konferencji prasowej szefa Fed Jerome Powella nastroje uległy pogorszeniu i już tak zostało do końca regularnej sesji.

Czy Fed zasugeruje spadek tempa podwyżek?

Dziś indeksy odrabiają powoli fazę spadku, jaka pojawiła się w trakcie wczorajszych popołudniowych notowań. Cena kontraktu na indeks DAX praktycznie całą fazę tej chwilowej słabości już odrobiła i obecnie znajduje się blisko szczytów zwyżki. W przypadku indeksów amerykańskich jest do odrobienia jeszcze pewna odległość, ale nadal jest szansa na przedłużenie obecnej fazy wzrostu cen akcji.

Indeksy w korekcie wzrostowej

Na rynkach akcji ceny trzymają się blisko poziomów z piątkowej końcówki. Cena kontraktu na indeks DAX znajduje się w okolicy 13300 pkt. Nadal jest możliwość marszu w górę.

Czekamy na impuls

Na rynkach akcji trwa faza stabilizacji po dwóch dniach wzrostu. Osiągnięcie okolicy oporu na razie wciąż działa onieśmielająco na popyt. Argumentem jest wprawdzie nadal aktualny trend spadkowy, ale mimo wszystko dynamika ruchu pozwalała na oczekiwanie, że popyt podejmie próby powiększenia skali zwyżki. Cena kontraktu na niemiecki DAX nie jest w stanie przebić się na trwałe przez poziom 13300-13400 pkt. Spadek pod poziom 13100 pkt. po tej stabilizacji może być już odebrany jako sygnał kapitulacji byków.

Czekamy na pierwszą w cyklu podwyżkę stóp EBC

Cena kontraktu na indeks DAX osiągnęła przedwczoraj poziom oporu i w trakcie wczorajszych notowań już nie zdołała pójść dalej. Zatrzymanie przy oporze to jeszcze nie jest problem, ale pamiętajmy, że to wciąż jest trend spadkowy, a więc raczej szukamy sygnałów jego wznowienia. Jeśli DAX będzie się oddalać od oporu, o takim wznowieniu będzie można mówić. Na razie cena trzyma się jeszcze dość blisko, a więc ciągle możliwe jest, że popyt podejmie się kolejnej próby zwyżki.

Pierwsze opory pokonane

Wczorajsza sesja europejska zaczęła się dynamicznie od wyraźnego wzrostu cen kontraktów na indeksy akcji. Szczególnie mocno podskoczył kontrakt na niemieckiego DAXa.

Indeksy odbiły się od oporów

Indeksy akcji w trakcie wczorajszej sesji wykonały próbę wzrostu, ale ta w tracie notowań na Wall Street zakończyła się porażką. Ważne jest to, że dzieje się to w okolicy oporów, których pokonanie byłoby dobrym sygnałem sugerującym nieco trwalszą korektę.