Krzysztof Kaźmierczak

Małe okaże się piękne?

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku elektrownie atomowe budowano na Zachodzie w 6–7 lat, a dzisiaj w podobnym czasie potrafią zmieścić się właściwie tylko Chińczycy.

Złote runo?

Takie leki jak Ozempic i Wegovy okazały się skuteczne u osób chorych na cukrzycę, ale ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że pomagają redukować masę ciała.

Mroczny przedmiot pożądania

Uran, niezbędny w produkcji paliwa do reaktorów atomowych, jest jednym z surowców o najsilniejszym wzroście ceny w tym roku.

Odwrót z zielonej ścieżki

W ostatnich tygodniach Wielka Brytania oraz Niemcy wprowadziły istotne zmiany w ambitnych planach dotyczących redukcji, a ostatecznie spadku do zera emisyjności netto ich gospodarek.

Niemcy bez prądu?

Niemieccy politycy nie mają planu na zaadresowanie strukturalnych przyczyn kryzysu, do którego sami doprowadzili.

Rośnie dystans do Chin

Sytuacja kreuje ryzyka dla spółek, które z dnia na dzień, w wyniku decyzji politycznej, mogą utracić prawo sprzedaży chińskim klientom.

Dla atomówek nie ma alternatywy

Energetyka jądrowa jest źródłem czystej i bezpiecznej energii, przy jednoczesnej niezawodności i stabilności dostaw przez kilkadziesiąt lat.

Lekka zima zbiła ceny. Za rok może być gorzej.

Europa musi rozwiązać strukturalne przyczyny kryzysu energetycznego. Inaczej wrócą wszystkie ryzyka, których obawiano się przed tą zimą.

Gaz to nie tylko ciepło i prąd

Produkcja elektryczności jest tylko jednym z potencjalnych sposobów wykorzystania gazu ziemnego. Innym jest produkcja nawozów azotowych.

Niepotrzebny sektor?

Już pojawiają się problemy z dostępnością surowców niezbędnych w produkcji baterii, takich jak lit i kobalt, mimo że udział aut EV w rynku jest na razie relatywnie niski.