Piotr Kowalik

Nowa epoka w prospektach?

Sukces debiutu giełdowego Murapolu spowodował, że na warszawskiej giełdzie powiało optymizmem. Ten nastrój zdawał się utrzymywać jeszcze na początku roku, gdy wskazywano na szanse na ożywienie rynku IPO w 2024 r. Może to stwarzać okoliczności do wprowadzenia zmian w ofertach publicznych. Zeszłoroczne oferty Dr Ireny Eris i Murapolu będą więc zamykały pewną epokę.

ESRS 1 Wymogi ogólne: cechy informacji i należyta staranność

W ramach podstawowych wymagań dotyczących sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju w ESRS 1 Wymogi Ogólne jednymi z ważniejszych są te, które dotyczą jakości ujawnianych informacji. Zawarte są w punkcie drugim i rozwinięte w Dodatku B. Dotyczą one wszystkich informacji w raportach i powinny być stosowane jako filtr, wpływający na to, co zostanie zamieszczone w sprawozdaniu.

Należyta staranność w stosowaniu standardów ESRS

W czasie powstawania ESRS-ów dużym wyzwaniem było wprowadzenie kluczowego obowiązku, na którym miało opierać się całe raportowanie. Jak opisać wymogi, aby nie ograniczać równolegle toczących się prac legislacyjnych nad inną regulacją, która miała ten obowiązek sprecyzować? Jak odwołać się do międzynarodowego standardu bez czynienia z niego obligatoryjnych wytycznych (mimo że inne regulacje na niego wskazują)? Konsekwencją tych dylematów jest, może dość niepozorna, instytucja wprowadzona do standardów raportowania, która jednak ma kolosalne znaczenie. Mowa o należytej staranności.

Standardy S i G, czyli aspekt nieśrodowiskowy działalności przedsiębiorstwa

Standardy S i G w systemie ESRS pokrywają większość nieśrodowiskowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. W oparciu o ich zakres przedsiębiorstwo pokazuje swoje relacje z różnymi grupami ludzi, z innymi przedsiębiorstwami oraz ze sferą polityczną.

Powinniśmy dążyć do bycia liderem ESG

Pozwolę sobie fundamentalnie nie zgodzić się z podejściem do ESG zaprezentowanym ostatnio przez pana Rafała Mikusińskiego, zastępcę przewodniczącego KNF, który mówi, że „nie chcemy na siłę być liderem”.

Czekanie, żeby zielone dojrzało?

Krajowa oferta zielonych produktów inwestycyjnych póki co jest ograniczona. Zawinił konserwatyzm rynku, brak popytu czy niezrozumienie regulacji?

Wpływ SFDR na emitentów

Tytułowy SFDR to rozporządzenie 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Przepisy te mają zastosowanie do instytucji finansowych, które tworzą produkty inwestycyjne (fundusze inwestycyjne, polisolokaty, produkty emerytalne itd.), i nakładają na nie obowiązek ujawniania określonych informacji o inwestycjach składających się na portfel poszczególnych produktów, jeśli w komunikacji dotyczącej produktów pojawiają się aspekty ESG.

Dobre praktyki na okres przejściowy

Nowa wersja giełdowego kodeksu ładu korporacyjnego, tj. Dobrych Praktyk 2021, wydaje się nie nadążać za zmianami legislacyjnymi w UE. Szczególnie tymi dotyczącymi kwestii ESG, zrównoważonego rozwoju i inwestowania. Choć być może pozostawia pewien niedosyt, będzie dobrym narzędziem na okres przejściowy

Jak wspólnie wydać bilion euro?

Niektórzy już teraz uczestniczą w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, czyli transformacji gospodarki na bardziej przyjazną dla środowiska. W perspektywie kilku lat będzie to robił każdy przedsiębiorca