Wyzwania zamienione w szanse

Nasz cel do 2050 roku powinien być prosty – silna gospodarka, z silny firmami i silnym społeczeństwem. Tyle że ścieżki prowadzące do tego celu mogą być różne.

Rynek kapitałowy wejdzie w nowy rok poobijany, ale z nadziejami

Pracownicze plany kapitałowe to szansa na trwały dopływ kapitału na warszawski parkiet. Aby jednak istotnie przyczyniły się do rozwoju rynku, trzeba też uporządkować inne sprawy. To wnioski z debaty o rynku kapitałowym na Kongresie Gospodarczym „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Kongres „Perspektywy dla Polski”: Eksport to przyszłość naszej gospodarki

Polska, plasująca się obecnie według CIA na 25. miejscu listy światowych eksporterów, ma szansę w ciągu 20 lat wejść do grona dwudziestki państw eksportujących najwięcej. Tak uważają uczestnicy debaty o eksporcie, która odbyła się w środę w ramach Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Co czeka naszą gospodarkę? Kongres „Perspektywy dla Polski” [live]

Już od 9:30 na warszawskiej giełdzie kongres gospodarczy „Rzeczpopolitej” i „Parkietu”. W trakcie trzech debat zaproszeni goście zmierzą się z pytaniami o przyszłość polskiej gospodarki, polskiego eksportu i naszego rynku kapitałowego. Zapraszamy na transmisję.

Co nas czeka po cudzie ostatnich trzydziestu lat?

Blisko trzy dekady, które minęły od upadku PRL, to okres spektakularnego rozwoju polskiej gospodarki. Konsekwencją tego sukcesu jest to, że poprzeczka na kolejne dekady jest zawieszona bardzo wysoko. I nie ma zgody, jak się przygotować do jej przeskoczenia.

Transportowa rewolucja szansą  dla polskich technologii

Może nie wygramy z dużymi koncernami w budowie samochodów elektrycznych i autonomicznych, ale mamy szansę być liderami w technologiach, które są w nich wykorzystywane.

Wszyscy czekają na przełom

W tym roku inwestorzy giełdowi i ludzie związani z rynkiem zasypywani są głównie negatywnymi informacjami. Czy w 2019 roku ten trend zostanie przerwany? Czy pomogą w tym PPK?

Garstka eksporterów z rekordowym wynikiem

Wartość eksportu polskich towarów może być znacznie większa, o ile będziemy wysyłać więcej dóbr wysoko przetworzonych i więcej firm zdecyduje się na ekspansję. Rynki pozaeuropejskie są wciąż nieodkryte.

O potrzebie myślenia prorozwojowego

To charakterystyczne, że pod koniec drugiej dekady tego stulecia większą część zarówno myśli ekonomicznej, jak i znakomitą część polityki zajmuje kwestia podziału wypracowanego przez ludzkość bogactwa.

Trzeba stawiać sobie ambitne cele

Polska musi odejść od konkurowania niskimi cenami i tanią siłą roboczą. To powoli już się dzieje – zapewnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Postęp technologiczny zmienia gospodarkę

Pytania do... Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.