Jakub Krawczyk

Konkubinat państwa z bankami

Projekt budżetu państwa na 2024 r. zaskoczył chyba wielu analityków. Najczęściej w wątpliwość podaje się makroekonomiczne założenia budżetu, ale tym razem uwagę przykuło 164,8 mld zł deficytu. Retorycznie zapytam, kto kupi te obligacje?

Homo oeconomicus

Z mojego doświadczenia wiem, że naukowe zasady i mechanizmy funkcjonujące w ekonomii mogą wydawać się nieprecyzyjne oraz nieco zawiłe dla przedstawicieli innych zawodów. Nie jest to jednak powód do frustracji czy obrażania się, ponieważ – bądźmy szczerzy – bez tej wiedzy da się żyć.

Rynek covidówek po covidzie

Światowa Organizacja Zdrowia dwa miesiące temu oficjalnie ogłosiła koniec pandemii Covid-19. Mogłoby się wydawać, że dla wszystkich jest to oczywiste, ale jednak jest ktoś, do kogo ta informacja nie dotarła – Ministerstwo Finansów.

Co ty wiesz o oszczędzaniu

Oficjalne dane ekonomiczne sugerują, że Polacy oszczędzają nie tylko niedużo, ale dodatkowo coraz mniej.

Stopa wolna od ryzyka

Każdy, kto zawodowo zajmuje się rynkami kapitałowymi, doskonale zna listę zakazanych stwierdzeń, których użycie w obecności klientów musi być poprzedzone formułą przypominającą ostatnie sekundy reklam lekarstw bez recepty.

Mariaż deweloperów z rynkiem obligacji korporacyjnych

Rynek akcji zawsze miał w sobie więcej charyzmy, uroku i zdolności przyciągania kapitału. Na nim głównie skupia się uwaga inwestorów, analityków, mediów czy nawet regulatora.

Porozmawiajmy o długu

Ostatnie lata na rynkach finansowych pokazały, jak szalenie istotne jest zaufanie pomiędzy uczestnikami rynku.

Brak zaufania problemem nr 1

Nie jest wielką tajemnicą, że charakterystyczny dla naszych czasów jest problem konsekwentnego spadku zaufania na rynkach finansowych.

Obligacje. Co to takiego?

Wielu początkujących inwestorów nie jest świadomych albo istnienia, albo przynajmniej zasad funkcjonowania rynku obligacji.