Arkadiusz Balcerowski

Rynek nie docenia ryzyka recesji

Wchodząc w nowy rok, nastroje w wielu gospodarkach były raczej minorowe. Dotyczyło to przede wszystkim Europy, gdzie skala recesji warunkowana była w dużym stopniu aurą pogodową. Jak dotąd natura okazała się jednak łaskawa.

Ostrożnie z ryzykiem w nowym roku

Zbliżający się nowy rok to zawsze czas podsumowań i kreślenia nowych scenariuszy rynkowych. Ich lektura pozwala czasami dostrzec, gdzie znajduje się linia myślenia większości, czyli tzw. konsensus rynkowy.

Ostatnie słowo Fed w tym roku

Bieżący tydzień obfituje w kilka kluczowych wydarzeń dla rynków finansowych, które mogą w istotny sposób wpłynąć na postrzeganie inwestorów co do poszczególnych aktywów w przyszłym roku. Pierwszym z nich jest zakończenie ostatniego w tym roku posiedzenia Rezerwy Federalnej, które zapowiada się dość interesująco pomimo faktu, iż stopy procentowe najpewniej nie ulegną zmianie.

Oznaki stabilizacji cen w Chinach

Coraz szybciej rosnące ceny w chińskiej gospodarce były w ostatnim czasie jednym z głównych tematów na rynku, a dla niektórych nawet powodem do zaostrzenia polityki pieniężnej tamże. W listopadzie roczna dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspieszyła, jednocześnie jednak pojawiły się pewne oznaki potencjalnej stabilizacji cen wieprzowiny, kluczowej składowej całego koszyka.

Kolejny krok dalej od porozumienia handlowego

Ostatnie godziny na rynku finansowym przyniosły mocniejsze cofnięcie indeksów giełdowych w Azji oraz marginalny wzrost awersji do ryzyka na rynku walutowym i dłużnym. Są to konsekwencje kolejnych doniesień dotyczących sporu handlowego między USA i Chinami. Ponadto, wczorajszego wieczoru poznaliśmy protokół z październikowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Postulaty nowego rządu i niszczący projekt ustawy w USA

Poranek przynosi osłabienie notowań polskiego złotego, co jest zgodne z szerszym schematem panującym na rynku.

Co mówią dane z rynku pracy USA?

Pierwszy tydzień listopada na rynku rozpoczynamy w bardzo dobrych nastrojach, czego dowodem są wzrosty na giełdach azjatyckich oraz wyraźny wzrost sentymentu do ryzyka na rynku walutowym.

Ostatni akt Draghiego

Czwartkowa konferencja prasowa będzie ostatnią w roli prezesa Europejskiego Banku centralnego dla Mario Draghiego. Kadencja ta nie należała do łatwych, ale prawdopodobnie jego następczyni będzie musiała stawić czoła jeszcze większym wyzwaniom. Poza posiedzeniem EBC przed nami decyzje banków centralnych Szwecji, Norwegii oraz Turcji, a także zestaw indeksów PMI za październik.

Impasu ws. Brexitu ciąg dalszy, wybory na horyzoncie

Wtorek w brytyjskim parlamencie był kolejnym burzliwym dniem, który przyniósł jednak więcej nowych znaków zapytania niż odpowiedzi.

Przystanek we wzroście cen, dalsze spowolnienie sfery realnej

Wrześniowa paczka danych makroekonomicznych nie przyniosła przełomu w ocenie perspektyw dla polskiej gospodarki. Trochę rozczarowały dane o sprzedaży, z kolei lepsze były dane o produkcji i inflacji. Co najważniejsze, europejskie spowolnienie nadal wydaje się mieć ograniczony wpływ na koniunkturę w Polsce.