Michał Sztabler

Co w zamian za NABE?

Brak rozstrzygnięcia kwestii węglowej utrudnia rozwój firm energetycznych, gdyż w bilansach pozostaną aktywa coraz mniej rentowne bądź deficytowe.

Górnictwo znów ma problemy

Trendy, które miały miejsce w energetyce w 2023 roku, wpływały niekorzystnie na popyt na „czarne złoto”.

Jakie perspektywy dla energetyki

Prawdopodobna zmiana rządu zapowiada pewne korekty w zakresie funkcjonowania sektora energetycznego, choć wielkość niezbędnych wydatków raczej nie spadnie.

Europa wspiera rozwój OZE?

Realia inwestowania w odnawialne źródła energii w krajach Unii Europejskiej pokazują coraz większą niepewność oraz rosnące bariery rozwoju rynku.

Atomowy renesans

Polska jest w całkiem dobrej sytuacji, gdyż jako jedni z pierwszych zdecydowaliśmy się reaktywować inwestycje jądrowe i mamy duże szanse zdążyć przed peletonem.

Słaby marzec

Niższe wolumeny produkcji, dalszy spadek cen oraz rosnące koszty oddziaływały negatywnie na poziom zysków jednostek węglowych w pierwszych miesiącach roku.

Ceny jak przed kryzysem?

W skrajnym scenariuszu może dojść do sytuacji, w której generacja energii elektrycznej oparta na gazie (którego ceny spadają) będzie tańsza niż generacja węglowa.

Plany do weryfikacji

Karta się odwraca. Zanosi się na zmiany, które byłyby wsparciem dla krajowych spółek górniczych, wpływając pozytywnie na popyt na węgiel w dłuższym horyzoncie.

Niższe wolumeny na rynku energii

W październiku zużycie energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycz- nym wyniosło 14,2 TWh (-3,1 proc. r./r.).

Co z koniunkturą na rynku energii

W sierpniu br. zużycie energii elektrycznej w krajowym systemie wzrosło o 2 proc. r./r. do 14,1 TWh – wynika z wstępnych danych PSE.