Krzysztof Dziubiński

Obligacje korporacyjne po wprowadzeniu obowiązkowej dematerializacji

Kilkanaście dni temu minął dokładnie rok od wprowadzenia obowiązku dematerializacji wszystkich obligacji w KDPW oraz wdrożenia funkcji agenta emisji, więc warto spojrzeć, jak zmienił się rynek w tym czasie i czy inwestorzy mogą czuć się bezpieczniej dzięki tym zmianom.

Jakie perspektywy obligacji korporacyjnych

Fundusze stawiają dziś przede wszystkim na spółki o najniższym profilu ryzyka, tj. banki, duże grupy z udziałem Skarbu Państwa lub branżowych liderów

Rynek dostosował się do dematerializacji

Aplikacja KDPW przeznaczona do rejestracji papierów przez agentów emisji od początku działa bez zakłóceń i większych błędów

Pod znakiem dużych zmian na rynku obligacji

Napływ środków z PPK na rynek obligacji korporacyjnych będzie mocno ograniczony.

Trudne czasy dla obligacji

W gorszych warunkach rynkowych spółki wstrzymują się z emisjami lub szukają innych źródeł kapitału.

Pod znakiem GetBacku

Morowe nastroje na Catalyst jeszcze lepiej obrazuje liczba nowych emitentów. W I kwartale, w którym o problemach GetBacku nie było jeszcze głośno, zadebiutowały na nim dwie spółki. Natomiast w II kwartale debiutantów nie było w ogóle, co nie wydarzyło się jeszcze nigdy w historii rynku.

Czy nowe zasady ofert publicznych nie wyleją dziecka z kąpielą?

W długim terminie dla rozwoju rynku kapitałowego, a co za tym idzie - rozwoju finansowania przedsiębiorstw poprzez ten rynek, kluczowe jest zaufanie inwestorów do dostępnych produktów inwestycyjnych, które buduje się latami.

Co czeka rynek obligacji korporacyjnych w 2018 r.?

Polski rynek obligacji korporacyjnych zanotował dobry rok zarówno z punktu widzenia emitentów, jak i inwestorów.

Czy nowa agencja ratingowa zmieni rynek obligacji?

Jeśli nie ma obecnie bezpośrednich zachęt rynkowych do posiadania ratingu, pozostaje otwarte pytanie, czy będą jakieś wymogi lub zachęty dla emitentów do ubiegania się o rating.

Osiem lat rynku Catalyst. Jak wypada solenizant?

Oznaką coraz większej dojrzałości rynku obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst jest rosnąca średnia wartość notowanych emisji.