Mirosław Budzicki

Rentowności powinny spaść poniżej 5 proc.

Na początku 2024 r. doszło do wyraźnego wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych, w efekcie czego notowania dziesięcioletnich papierów przejściowo przekroczyły 5,5 proc.

Koniec cyklu podwyżek stóp to dobry czas na zakup obligacji stałokuponowych

Obligacje skarbowe powszechnie uważane są za instrumenty wolne od ryzyka, jednak ta teza jest prawdziwa tylko przy pewnych specyficznych założeniach. Najogólniej mówiąc, cenę obligacji wyznacza się poprzez zsumowanie bieżącej wartości wszystkich przepływów wynikających z listu emisyjnego. Przy wyliczeniach należy przede wszystkim brać pod uwagę nominalną wartość wykupu, a także odsetki.

Polska ogranicza uzależnienie od kapitału zagranicznego

Popyt banków na obligacje pozwala państwu właściwie uniezależniać się od kapitału zagranicznego.

Czy RPP utrzyma stopy mimo wyceniawnej przez rynek obniżki?

Rynek w kolejnych kwartałach będzie zapewne wyceniał ryzyko obniżki stóp procentowych w Polsce.

Skąd ta wyprzedaż obligacji skarbowych?

Trudno jest jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego doszło do sprzedaży obligacji przez nierezydentów

Pozorny spokój w strefie euro

Długoterminowo oceniać należy pozytywnie proces sanacji finansów publicznych państw najbardziej dotkniętych ostatnim kryzysem

Czekając na przetarg

Mimo że obawy inwestorów nieco opadły, to jednak potencjalna dodatkowa podaż papierów może w najbliższych tygodniach okresowo negatywnie wpływać na rynek długu.

Rząd włoski się nie poddaje

W przypadku obligacji skarbowych negatywny wpływ rosnącej premii za ryzyko praktycznie w pełni kompensowany jest obawami przed osłabieniem globalnej koniunktury gospodarczej i w efekcie oczekiwaniami na bardziej umiarkowaną politykę pieniężną głównych banków centralnych.

Czas na spadek rentowności obligacji skarbowych?

Rynek obligacji w pierwszych miesiącach tego roku podlega dużym wahaniom. Inwestorzy z uwagą obserwują dane o inflacji. Po zdyskontowaniu negatywnych wiadomości w kolejnych tygodniach istnieje szansa na wzrost cen papierów skarbowych

W maju obligacje zdrożeją

Niższe od oczekiwań dane makro za marzec i decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian doprowadziły do lekkiego spadku rentowności obligacji skarbowych w kwietniu. Kwotowania papierów dłużnych obniżyły się średnio o 5 punktów bazowych. Czy spadek rentowności w podobnej skali zanotujemy również w maju?