Christopher Dembik

Koronaobligacje to tylko kwestia czasu. Francuzi już to wiedzą

To przełomowy moment dla Unii Europejskiej. Dotychczasowe instrumenty i instytucje nie wystarczą do udźwignięcia olbrzymich kosztów fazy rekonstrukcji, która rozpocznie się najwcześniej latem tego roku.

Remake kiepskiego filmu - miesięczna prognoza makro

Wbrew opinii niedźwiedzi nie uważamy, że koronawirus przyczyni się do dłuższego spowolnienia lub istotnej korekty na rynku.

Reforma emerytalna Macrona będzie bardziej sprawiedliwa, jednak pracownicy muszą zacząć oszczędzać

Emmanuel Macron ma dziewięć miesięcy na przekonanie Francuzów o korzyściach swojej reformy emerytalnej, zanim podda ją pod głosowanie parlamentu. Reforma Macrona ma na celu połączenie licznych funkcjonujących we Francji systemów emerytalnych w jeden system oparty na ocenie punktowej. Prezydent jest przekonany, że reforma zabezpieczy przyszłe emerytury Francuzów w perspektywie długoterminowej i sprawi, że system będzie bardziej sprawiedliwy.

Koniec banków centralnych, szykujmy się na bodźce fiskalne!

Wkraczamy w drugą połowę roku i banki centralne chyba jeszcze nigdy nie czuły się tak bezsilne w kontekście przeciwdziałania połączonemu oddziaływaniu światowej recesji w handlu, spowolnienia gospodarczego w Chinach i podwyższonego ryzyka geopolitycznego.

Krytycy Niemiec się mylili: w tym roku nie zapowiada się na recesję!

Składniki PKB Niemiec zostaną opublikowane dopiero pod koniec miesiąca, ale możemy śmiało powiedzieć, że w pierwszym kwartale odczyt był bardzo solidny i wyniósł 0,4%. Dla porównania, wzrost PKB Francji w pierwszym kwartale osiągnął jedynie 0,3% pomimo fiskalnego bodźca w wysokości około 10 mld EUR na uspokojenie ruchu „żółtych kamizelek”.

Wybory do Parlamentu Europejskiego okiem inwestora

Przewidujemy, że wybory do europarlamentu spowodują jeszcze większy podział w Europie i potwierdzą, że mariaż francusko-niemiecki, który przez lata był motorem integracji europejskiej, jest już kwestią przeszłości - ocenia w komentarzu dla „Parkietu” Christopher Dembik, dyrektor w Saxo Banku i współpracownik CASE.

Inwestorzy zbyt lekko podchodzą do ryzyka twardego brexitu

Przekonanie, że sytuacja nie może się jeszcze bardziej pogorszyć, a jeżeli nawet tak się stanie, to banki centralne wkroczą i powstrzymają panikę na rynku, jest błędne – ocenia w komentarzu dla „Parkietu” Christopher Dembik, dyrektor w Saxo Banku i współpracownik CASE.

Wielka Brytania skazana na recesję? Brexit tylko ją nasili

Recesja nadchodzi wielkimi krokami, co dla Banku Anglii nie jest wcale zaskoczeniem. BoE może w czwartek obniżyć stopy procentowe, jednak największym wyzwaniem, z którym musi sobie poradzić Londyn, jest kontrola deficytu na rachunku obrotów bieżących.