EKF trzeci dzień: Poważne rozmowy o europejskiej walucie i długu

Obok rozmów o kondycji systemu bankowego w Polsce czy wykorzystania przezeń sztucznej inteligencji w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie dyskutowano też m.in. o przyszłości złotego i coraz szybciej rosnącym długu publicznym.

Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"

- To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego – ostrzega Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Środowisko postuluje szybkie rozwiązanie nabrzmiewającego problemu ryzyka prawnego. Na mapie wyzwań jest też zielona rewolucja.

Drugi dzień EKF: Różowy, czy jednak nie, obraz polskiej gospodarki

O kondycji polskiej gospodarki i prognozach dla niej na najbliższe lata, ale też o roli rynku kapitałowego, KPO i transformacji energetycznej, a także sztucznej inteligencji – dyskutowali we wtorek uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego.

Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?

Może jeszcze nie w tej chwili, ale z całą pewnością generatywna sztuczna inteligencja stanie się standardem w usługach finansowych. Bankowcy podkreślają jednak ewolucyjny charakter tej zmiany.

EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”

Jak to jest z tym obrazem polskiej gospodarki? Jest różowo, czy jednak nie? Jakie przed nią perspektywy? I jakie zagrożenia? – zastanawiali się we wtorek uczestnicy „okrągłego stołu” makroekonomicznego podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Banki chcą finansować zieloną rewolucję. Ale nie wszystkie projekty się „załapią”

W sektorze nie brakuje kapitałów na finansowania akcji kredytowej dla firm, szczególnie w energetyce. Banki liczą na odbicia popytu ze strony małych i średnich przedsiębiorstw.

Budżet na 2025 r., przyszłość podatku bankowego i co dalej z giełdą. Minister finansów Andrzej Domański dla „Parkietu”

- Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu. Ale Komisja Europejska - w rekomendacjach, jak i kiedy mamy uzdrowić budżet - powinna wziąć pod uwagę nasze wydatki na obronność. Ponosimy je nie tylko w swoim interesie, ale całej Europy - mówi Andrzej Domański, minister finansów w rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

AI to rewolucja w finansach, ale nie zmiecie banków z rynku

Sztuczna inteligencja może pomóc bankom w walce konkurencyjnej o klientów, zwłaszcza tych z młodego pokolenia. Najsilniejszym atutem jest zaufanie, jakim cieszą się regulowane instytucje finansowe.

EKF: Jak podtrzymać i umocnić polski sukces gospodarczy

Polska jest przykładem wielkiego sukcesu ekonomicznego. Ale dobre wskaźniki i perspektywy nie powinny nas uśpić. Lista wyzwań i zagrożeń dla gospodarki jest długa. Musimy stawić im czoło – przekonują uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego.

EKF: Czy chcemy jeszcze się ścigać? Oczywiście!

W poniedziałek w Sopocie rozpoczął się XIV Europejski Kongres Finansowy, jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czy chcemy jeszcze się ścigać?”.

Europejski Kongres Finansowy: Długa lista zagrożeń dla polskiej gospodarki

Po dołku w 2023 r. w tym i w kolejnych latach wzrost PKB wyraźnie przyspieszy, inflacja będzie niższa, ale da się nam jeszcze we znaki, a wysokie stopy procentowe będą sprzyjać złotemu – to prognozy gospodarcze Europejskiego Kongresu Finansowego.

Leszek Pawłowicz, inicjator i koordynator EKF: System bywa irracjonalny

Relacja kredytów do depozytów to tylko 78 proc. To oznacza, że część zebranych oszczędności nie jest wykorzystywana do wsparcia rozwoju gospodarczego – mówi prof. Leszek Pawłowicz, ekonomista, inicjator i koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Rusza EKF – najważniejsze wydarzenie w świecie finansów w Polsce

„Czy chcemy jeszcze się ścigać?” – to motto tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.