Mariusz Biały

Czy windykatorzy bez własnego TFI znikną z rynku?

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został aktualny projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Czy potrzebujemy zielonej transformacji w trudnych czasach?

24 lutego 2022 r. rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – napaść zbrojna na inne państwo europejskie, o skali i poziomie okrucieństwa jakich w Europie nie oglądano od czasów II Wojny Światowej. W obliczu wojny w Ukrainie oraz sankcji nakładanych na agresorów – Rosję i Białoruś, m.in. przez UE oraz USA, działania związane z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu zyskały nowy kontekst.

MF określi szczegółowe wymogi dla członków zarządów i rad nadzorczych TFI

Jedną z zasadniczych zmian dotyczących działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, wprowadzonych na podstawie noweli do ustawy o ofercie publicznej z 16 października 2019 r., stało się wprowadzenie wymogu uzyskania zgody KNF na powołanie członka zarządu TFI nadzorującego w towarzystwie system zarządzania ryzykiem lub podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne – zmiana zasad wyceny na ostatniej prostej

Pierwszy projekt zmian do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych skierowany został przez Ministerstwo Finansów (MF) do uzgodnień i konsultacji publicznych jeszcze w lutym 2019 r. Liczący wówczas osiem stron dokument doczekał się blisko 100 stron uwag.

Stabilność i bezpieczeństwo. Pakiet antykryzysowy dla rynku funduszy inwestycyjnych

Stan epidemii obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 roku w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wiązał się z wprowadzeniem niespotykanych dotąd ograniczeń dotyczących m.in. bezpośredniego kontaktu, swobody przemieszczania się, czy działalności instytucji i zakładów pracy.

Przekształcenie OFE. Ustawa jeszcze w tym roku?

Na posiedzeniu 26 listopada 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzyła projekt ustawy w sprawie tzw. likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Wkrótce będziemy najprawdopodobniej świadkami prac parlamentarnych nad aktem prawnym, który stanowić będzie ostatni akord w procesie demontażu drugiego filara emerytalnego.

PPK – w oczekiwaniu na rewolucję

Zgodnie z planem Ministerstwa Finansów pracownicze plany kapitałowe (PPK) mają wystartować z początkiem 2019 r. Ich wprowadzenie stanowi element Programu Budowy Kapitału, będącego częścią przyjętej w lutym 2017 r. strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju obecnego premiera.