Atomowy projekt Orlenu i Synthosu o krok dalej. Sołowow o atomie

Tak zwany mały atom ma być receptą na tańszy prąd dla polskiego biznesu. Kontrolujący Synthos Michał Sołowow wskazuje na korzyści płynące z technologii SMR po tym, jak projekty firm zyskały tzw. decyzję zasadniczą, choć nie bez problemów. Uwagi miała ABW.

Publikacja: 07.12.2023 21:00

Atomowy projekt Orlenu i Synthosu o krok dalej. Sołowow o atomie

Foto: Bartłomiej Sawicki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało sześć decyzji zasadniczych na budowę łącznie 24 reaktorów w technologii BWRX-300 amerykańskiej firmy GE-Hitachi. O decyzje wnioskowały spółki celowe firmy Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która z kolei należy do Orlenu i Synthosu. Decyzję wydano mimo negatywnej oceny Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, o której poinformowały sama spółka, jak i resort klimatu i środowiska. Pozytywne decyzje dotyczą lokalizacji w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie (Nowa Huta) oraz Tarnobrzegu-Stalowej Woli.

Sposób na tańszy prąd

O decyzjach poinformowano podczas forum Net Zero Nuclear w Dubaju, z udziałem Mohammeda Al Hammadi, prezesa Emirates Nuclear Energy Corporation, Samy Bilbao y Leon, szefowej World Nuclear Association, oraz kilkuset przedstawicieli branży energetyki jądrowej.

Wiarę w realizację inwestycji podtrzymuje Michał Sołowow, prezes i właściciel Synthosu. – Pierwsze SMR-y w technologii GE Hitachi powstaną w Polsce pod koniec dekady. Będziemy drugim po Kanadzie państwem, w którym rozpocznie się budowa floty kilkunastu małych reaktorów BWRX-300. Staniemy się europejskim liderem we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych – mówi „Parkietowi” biznesmen. Jego zdaniem polski przemysł, borykający się z wysokimi kosztami energii i walczący o zachowanie konkurencyjności na rynku europejskim i światowym, będzie miał dostęp do stabilnych, zeroemisyjnych i atrakcyjnych kosztowo źródeł energii.

Jak dodaje Rafał Kasprów, prezes OSGE, decyzje umożliwiają rozpoczęcie programu budowy floty reaktorów BWRX-300. Synthos oraz Orlen są jednymi z największych w kraju konsumentów energii elektrycznej, którzy w obliczu drożejącej energii chcą stawiać na własne źródła energii.

Decyzja mimo uwag służb

Decyzja dla OSGE nie została podjęta bez problemów. Wniosek o wydanie decyzji zasadniczej został skierowany w kwietniu. W międzyczasie takie decyzje otrzymywały inne projekty jądrowe planowane w Polsce – dwa projekty dużych reaktorów z udziałem amerykańskiego Westinghouse oraz koreańskiego KHNP, a także projekt reaktorów SMR prowadzony wspólnie przez KGHM z NuScale. Projekt Synthosu i Orlenu musiał poczekać.

Stało się tak, gdyż Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencja Wywiadu prowadziły postępowanie wyjaśniające, które zakończyło się uzyskaniem informacji warunkujących zakres i kierunek końcowego rozstrzygnięcia. – Zgodnie z procedurą określoną w ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – red.) zaopiniowała negatywnie wydanie przez ministra właściwego do spraw energii decyzji zasadniczych określających dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, objętych wnioskami spółki Orlen Synthos Green Energy – informuje nas resort klimatu i środowiska. Powody takiej opinii nie są jawne. OSGE informuje w odpowiedzi na nasze pytania, że spółce odmówiono dostępu do akt sprawy oraz zapoznania się z opinią oraz odrzucono wniosek o odtajnienie.

Mimo to resort klimatu wydał ostatecznie decyzję zasadniczą, która pozwala na ubieganie się o kolejne decyzje lokalizacyjne i środowiskowe. – Opinia nie jest przeszkodą w wydaniu decyzji, co stwierdza samo ABW. Tym bardziej że opinia autorytetów prawnych, w tym prof. Marka Wierzbowskiego, jednoznacznie stwierdza, iż opinia ABW nie jest dla MKIS wiążąca – informuje nas OSGE.

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu