Wysokie oczekiwania inwestorów

Stare powiedzenie, zgodnie z którym bez banków nie ma hossy na GPW, wydaje się znajdować potwierdzenie w przebiegu ostatnich sesji.

Europa podejmuje decyzje...

Czy politycy europejscy i narodowi podejmują decyzje, których potrzebują obywatele Unii Europejskiej? Czy UE może być konkurencyjna?

WIG z apetytem na rekordy

Polski parkiet ostatnio odzyskał siły i zachowywał się relatywnie dobrze na tle podlegających korekcie rynków bazowych.

Cisza przed czy po burzy?

Po ostatnich wzrostach rentowności znajdują się obecnie na dość atrakcyjnych poziomach. Jednak niepewność dotycząca polityki monetarnej jest wciąż duża.

Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?

Przekornie mogę stwierdzić, że im później rozpocznie się cykl obniżek stopy procentowej przez Fed, tym koniunktura dla akcji będzie sprzyjająca.

Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów

Kluczowa dla obrazu ostatnich sesji, poza wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie, stała się tradycyjnie już polityka pieniężna.

Niedoceniane surowce

Nadrzędnym tematem inwestycyjnym od wielu miesięcy pozostają stopy procentowe bądź – patrząc szerzej – koszt pieniądza.

Ropa ponownie blisko psychologicznej bariery

Trudno wyobrazić sobie scenariusz powrotu cen ropy powyżej psychologicznej bariery 100 USD za baryłkę, nawet przy utrzymaniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Hossa trwa, ale coraz trudniej w niej odnaleźć logikę

Odsunięcie obniżek stóp, rosnące ceny ropy i niektórych surowców przemysłowych oraz geopolityka zakłóciły giełdowe scenariusze.

Stare demony powracają na warszawską giełdę

Nawet nie takie stare, bo o wpływie polityków na wyceny spółek mówiliśmy całkiem niedawno, także w kontekście sektora energetycznego.

Powrót obaw inwestorów o inflację

Ostatnie sesje pokazały, że temat obaw o czerwcową decyzję Fed w sprawie obniżki stóp nie został odłożony na dalszy plan i wpływa na rynki.

Małe okaże się piękne?

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku elektrownie atomowe budowano na Zachodzie w 6–7 lat, a dzisiaj w podobnym czasie potrafią zmieścić się właściwie tylko Chińczycy.

Stagnacja na rynku złota oficjalnie zakończona

Droższe metale szlachetne to również pochodna wysokich wycen na rynkach akcji – w Nowym Jorku, Tokio i Bombaju – które mogą wzmagać chęć dywersyfikacji na inne aktywa. Ale przede wszystkim to efekt wysokich ryzyk geopolitycznych.

Inflacja spada mocniej, banki centralne czekają

Inwestorzy nie spodziewają się zmiany stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, który decyzję w tej sprawie podejmie w czwartek.

Hossa surowcowa czy hossa obligacyjna?

Zachowanie złota czy miedzi, jak i wzrost notowań ropy naftowej może przywoływać skojarzenia dotyczące hossy surowcowej z końca pierwszej dekady XXI wieku.

Sezon wyników za I kwartał coraz bliżej

Na GPW nie zakończył się jeszcze sezon wyników za IV kwartał ub.r., a rynki już zaczną żyć początkiem publikacji rezultatów za I kwartał.

Ożywienie coraz bardziej widoczne

Początek miesiąca to okres publikacji wskaźników PMI, których wartość prognostyczna po pandemii trochę spadła, ale to wciąż ważne dane.

W kwietniu dalej wzrosty, ale nieco inne?

Zakładamy, że II kwartał może należeć do rynków wschodzących, ale Indie zastąpimy w portfelach w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego akcjami chińskimi.