Wzrost zredukuje dług

Rosnące zadłużenie w relacji do PKB rodzi obawy o stabilność fiskalną w długim okresie. W tym roku zgodnie z założeniami przyjętymi w budżecie poziom długu publicznego w stosunku do PKB ma wzrosnąć do ponad 54 proc.

Wyzwania HR emitentów

Kiedy 12 lat temu rozpoczynaliśmy prace nad pierwszym Kongresem HR SEG, powodem zaopiekowania się tą właśnie grupą docelową była specyfika zarządzania kapitałem ludzkim w spółkach giełdowych. Przy czym wówczas odnosiło się to w zasadzie tylko do problemów związanych z przejrzystością spółek giełdowych, ale od tamtego czasu wiele się zmieniło.

Wejście tygrysa

W ostatnim czasie największa agencja indeksowa MSCI, której portfele są podstawą do budowy ponad 80 proc. globalnych aktywów pasywnych, przeprowadziła istotne zmiany na listach uczestników indeksów dla rynków rozwijających się. W wyniku tych operacji z głównego indeksu MSCI China, a tym samym indeksu MSCI EM, zostały usunięte akcje 66 spółek.

Czy IPO straciło w oczach funduszy?

W dynamicznym świecie private equity dezinwestycje są nie tylko zwieńczeniem inwestycji, ale i kluczowym elementem strategii, decydującym o jej sukcesie. Proces ten, wykraczający poza realizację zysków, jest świadectwem skuteczności zarządzania kapitałem przez fundusz.

Polityczna rozgrywka wokół cyfrowego dolara

Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) to forma waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny danego kraju. Opierają się na tej samej technologii, co kryptowaluty. Główną różnicą pomiędzy kryptowalutami, a CBDC jest ich status prawny. Podczas gdy te pierwsze są zdecentralizowane i zapewniają pewien poziom anonimowości, CBDC są regulowane przez władze, a ich wartość ustalana jest przez bank centralny, odpowiada fiducjarnej walucie kraju.

Zasoby srebra szansą dla zielonej transformacji Polski

Srebro będzie kluczowym składnikiem zielonej transformacji. W związku z posiadanymi złożami tego surowca Polska powinna rozwijać sektory wspierające cyfryzację i dekarbonizację.

Spółki lepiej monitorowane

Unijne regulacje z zakresu zrównoważonych finansów nakładają na instytucje finansowe takie jak banki i fundusze inwestycyjne obowiązki zarządzania ryzykami związanymi z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącymi ładu korporacyjnego (ESG). Mają też na celu promocję i zwiększanie dostępności produktów finansowych uwzględniających te aspekty, tak aby inwestorzy mogli lokować pieniądze w zgodzie ze swoimi preferencjami w tym zakresie. Tych celów nie da się jednak osiągnąć bez zwiększania dostępności danych ESG udostępnianych przez przedsiębiorstwa.

Namiętność jest dobra. Bardzo dobra

Gordon Gekko powiedział w „Wall Street”, że chciwość jest dobra. „Greed is good”. Tak to się najczęściej cytuje. W rzeczywistości – filmowej – brzmiało to: „Chciwość – w braku lepszego słowa – jest dobra”. Tak samo jest z namiętnością. Namiętność – w braku lepszego słowa – pozwala nam się zorientować co do tego, o co chodzi w grach na rynku finansowym.

Wybór audytora ESG

Raporty zrównoważonego rozwoju około 150 największych spółek notowanych na GPW zostaną poddane po raz pierwszy obowiązkowemu badaniu biegłego rewidenta już za 2024 r. Choć do zakończenia roku, a zatem też do powstania i badania raportu, jest jeszcze sporo czasu, to w kontekście wyboru biegłego nie ma ani chwili do stracenia.

Nadzieja na niższe ceny mieszkań umiera?

Podobno nadzieja umiera ostatnia – dziś już jednak mało kto liczy na spadek cen mieszkań. Oczekiwanie na korektę cen towarzyszyło nam zarówno w 2020 r. po wybuchu pandemii, która miała wywołać wielki kryzys, później w II połowie 2021 r. po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych, a następnie w 2022 r., kiedy cykl się zakończył, a w Ukrainie wybuchła wojna. Wydawało się wtedy, że tak wysoki koszt pieniądza i mocno ograniczona zdolność kredytowa w końcu muszą odbić się na cenach.

Platformizacja usług finansowych: przyszłość branży w epoce AI

Świat finansów stoi na progu rewolucji. Tradycyjne modele biznesowe oparte na scentralizowanych instytucjach i ograniczonym dostępie do informacji ustępują miejsca zintegrowanym platformom cyfrowym napędzanym sztuczną inteligencją.

Rentowności powinny spaść poniżej 5 proc.

Na początku 2024 r. doszło do wyraźnego wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych, w efekcie czego notowania dziesięcioletnich papierów przejściowo przekroczyły 5,5 proc.

Nowa gigantomachia

Coś krąży po świecie. Byki giganci przypuściły szarżę, utrzymując zwarty szyk od wielu miesięcy. Czy chcą nam przez to powiedzieć, że są silne i zdecydowane na wszystko? A może są przestraszone i pędzą na złamanie karku? A może w pewnym sensie nie mogą inaczej i coś nam to mówi nie tylko o samych bykach?

Czy hydrze inflacji odrośnie głowa?

Prognozy wzrostu dla gospodarki światowej na ten rok są generalnie optymistyczne. MFW prognozuje, że gospodarka globalna wzrośnie o 3,1 proc. Podobnie przewidują inne międzynarodowe organizacje. Tak jak w przeszłości, znacznie szybciej będą rozwijały się rynki wschodzące niż rozwinięte (1,5 proc. wobec 4,1 proc.).

Informacja poufna powstająca etapami

Na stronie Rady UE pojawiła się informacja, że Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie Listing Act.

ETF-y na wznoszącej się fali

W ubiegłym roku aktywa zgromadzone w funduszach ETF wyniosły 11 bln USD i jest to 10 proc. więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2021 – wynika z raportu firmy Trackinsight.

Kompetencje przyszłości

W listopadzie 2022 r. firma OpenAI udostępniła swój flagowy produkt ChatGPT całkowicie „za darmo”. To przełomowe narzędzie, będące pierwszym zastosowaniem na szeroką skalę tzw. dużych modeli językowych, zyskało milion użytkowników w zaledwie pięć dni!

Rentowne banki to warunek rozwoju Polski

Przeżywamy gospodarcze złote lata Polski, ale utrzymanie obecnego dobrobytu i jego wzrost wymagają zdrowych fundamentów. Jednym z nich jest silny sektor bankowy.