Gremi Media wita się z warszawską giełdą

Jakość treści i nowe formy ich podawania będą budować wartość wycenianej obecnie na ćwierć miliarda złotych firmy.

Publikacja: 09.11.2017 05:03

Przedstawiciele władz Gremi Media. Od lewej: wiceprezes ds. komercyjnych Piotr Łysek, wiceprezes ds.

Przedstawiciele władz Gremi Media. Od lewej: wiceprezes ds. komercyjnych Piotr Łysek, wiceprezes ds. finansowych Iwona Liszka-Majkowska, przewodniczący rady nadzorczej Grzegorz Hajdarowicz i prezes Darusz Bąk.

Foto: Archiwum

Gremi Media jest już w gronie spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. To zwieńczenie sześciu lat restrukturyzacji po przejęciu wydawnictwa przez Grzegorza Hajdarowicza, ale i trampolina rozwoju na niełatwym rynku mediów w Polsce.

Budowanie wartości

Giełda to miejsce spotkania firm z partnerami dającymi stabilizację i wartość dodaną – podkreślił Gr

Giełda to miejsce spotkania firm z partnerami dającymi stabilizację i wartość dodaną – podkreślił Grzegorz Hajdarowicz.

Archiwum

– „Rzeczpospolita" i „Parkiet" to tytuły z ugruntowaną pozycją na rynku. Można powiedzieć: witajcie w domu. Nie wyobrażam sobie, by inwestor giełdowy nie zaczynał dnia od lektury „Parkietu". Macie państwo naprawdę duży wkład w rozwój rynku kapitałowego – powiedział Jarosław Grzywiński, doradca zarządu GPW.

Jarosław Grzywiński, doradca zarządu GPW, witał Gremi Media na parkiecie.

Jarosław Grzywiński, doradca zarządu GPW, witał Gremi Media na parkiecie.

Archiwum

Grzegorz Hajdarowicz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej, przyznał, że projekt mediowy był jednym z najtrudniejszych w jego 26-letniej karierze przedsiębiorcy. – Przeprowadziliśmy trudną restrukturyzację, dziś przed nami trzy wyzwania: digital, digital i po trzecie digital – podkreślił biznesmen. Dziś obszar cyfrowy odpowiada za jedną trzecią przychodów grupy, papier za 53 proc. Segment digital rośnie za to w tempie 40 proc. w skali roku.

Prezes Dariusz Bąk powiedział, że spółka jeszcze nieraz zaskoczy świeżymi pomysłami.

Prezes Dariusz Bąk powiedział, że spółka jeszcze nieraz zaskoczy świeżymi pomysłami.

Archiwum

Na otwarciu sesji kurs akcji wzrósł o 2,3 proc., do 150,5 zł, na zamknięciu był na poziomie odniesienia, czyli 147 zł. Obroty były relatywnie niskie. – Gremi Media nie będzie spółką ultrapłynną, na której kursie będzie sobie można pograć. Moje rozumienie giełdy jest takie, że to platforma dla podmiotów szukających długoterminowego wsparcia inwestorów. Takich inwestorów, którzy wnoszą wartość dodaną – powiedział Hajdarowicz.

O ważnej roli prywatnych mediów mówili Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, or

O ważnej roli prywatnych mediów mówili Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, oraz Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC Polska.

Archiwum

Prezes Gremi Media Dariusz Bąk potwierdził, że droga była wyboista, ale dziś kluczowe jest to, że wydawnictwo wyznacza trendy – jako pierwsze w Polsce wprowadziło paywall, od niedawna działa telewizja internetowa na portalach rp.pl i parkiet.com. – Będziemy jeszcze wielokrotnie zaskakiwać świeżymi pomysłami – podkreślił prezes Bąk.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", stwierdził, że dla firmy 8 listopada 2017 r. to równie ważna data jak 15 czerwca 1920 r., kiedy ukazał się pierwszy numer dziennika. – W tamtych czasach nikomu nie śniło się, jak bardzo zmieni się rynek mediowy. Niezależnie od rozwoju technologii kluczową kwestią jest wiarygodność i jakościowe dziennikarstwo. Obiecuję, że te standardy nie znikną. Dziś Gremi Media jest instytucją generującą treści dla wymagających odbiorców. Jesteśmy też bodaj największym forum wymiany myśli – powiedział Chrabota.

Biznes i misja

Archiwum

Na scenie pojawili się goście specjalni. – Media prywatne to przede wszystkim jakość. Debiut na rynku kapitałowym to dobra okazja, by poddać niezależnej wycenie jakość brandów i prezentowanych przez nie treści – powiedział Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Obecna wycena Gremi Media to ćwierć miliarda złotych, spółka jest trzecim pod względem kapitalizacji podmiotem na NewConnect.

– Dziś wiele osób zastanawia się, czy prasa jest potrzebna. Dawniej problemem był ograniczony dostęp do informacji, teraz kłopotem jest ich nadmiar i wątpliwa jakość. Rolą prasy jest dziś nie tylko dostarczanie informacji, ale przede wszystkim odsiewanie prawdy od kłamstw i mądrości od głupoty. I taką rolę pełnią „Rzeczpospolita" i „Parkiet" – powiedział prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC Polska. Gremi Media to nie tylko tytuły i portale, ale i inne spółki, m.in. e-Kiosk – największy w Polsce dystrybutor e-prasy, Compress – firma PR, czy MM Conferences – organizator warsztatów i konferencji.

[email protected]

Firmy
Prezes Czerwonej Torebki napisał rekordowo krótki list
Firmy
Ślad węglowy nadal jest dużym problemem
Firmy
Śnieżka wypłaci sowitą dywidendę
Firmy
KNF zatwierdziła prospekt PTWP
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Firmy
Wreszcie przełom na rynku IPO. Ale nie na GPW
Firmy
Cognor wypatruje ożywienia na rynku