Oferta dla zaawansowanych oraz początkujących

Gościem Andrzeja Steca w poniedziałkowym programie Parkiet TV był Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców.

Publikacja: 08.01.2018 17:20

Obserwujemy bardzo mocny początek roku na giełdach. Tak w Polsce, jak i w Nowym Jorku, gdzie pierwszy tydzień 2018 r. był najlepszy od 2006 r. Czy to zwiastuje dobry cały rok?

Historia pokazuje, że teoretycznie styczeń jest najlepszym miesiącem ze wszystkich wzrostowych miesięcy, które są w danym roku. To, że obecnie mamy wyjątkowo dobre czasy, nie powinno dziwić. Dane makroekonomiczne ze świata są dobre, a rosnąca inflacja zachęca do podjęcia większego ryzyka oraz ulokowania środków na giełdzie. Mnie osobiście tak dobry i dynamiczny początek nie dziwi i byłbym optymistą, jeśli chodzi o I półrocze 2018 r. Dane gospodarcze i nastroje wskazują, że powinno być dobrze i można liczyć w tym czasie na zyski.

Indeks Dow Jones od wielu lat pnie się w górę bez większej korekty. Czy jednomyślność co do optymizmu nie powinna być sygnałem ostrzegawczym?

Absolutnie tak. Jesteśmy w dosyć dojrzałej fazie hossy, Dow Jones może dalej pokonywać kolejne okrągłe poziomy, ale pamiętajmy, że są to tylko liczby. Inwestorzy, którzy dopiero teraz wchodzą na rynek, nie mogą opierać swoich oczekiwań na podstawie tego, co działo się w ostatnich dziesięciu latach. Należy liczyć się z tym, że będzie więcej zmienności oraz korekt. Będzie więc więcej okazji inwestycyjnych, ale należy zachować ostrożność. Radzę inwestować łyżeczką, a nie chochlą.

Jaki był ubiegły rok dla Związku Maklerów i Doradców. Również czuć tam hossę?

Czuć ją w ilości aktywności, które ZMiD realizuje. Choć na rynkach, szczególnie zachodnich, ten rok był pod względem zmienności wyjątkowo spokojny, to u nas działo się sporo. Szczególnie koncentrowaliśmy się na naszych trzech głównych filarach: integracji, karierze i edukacji. Po pierwsze, zrealizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych Igrzyska Maklerów i Doradców. W ramach części integracyjnej odbył się również program Your Empowering Success, w którym znane osobistości opowiadały o tym, jak odnieść sukces na rynku finansowym. Jeśli chodzi o część karierową pomogliśmy kilkunastu firmom inwestycyjnym i doradczym zdobyć pracowników z różnych segmentów działalności. Oczywiście dalej przeprowadzaliśmy również kursy maklerskie i doradcze, dokładając do nich część praktyczną oraz analityczną.

Jakie są plany ZMiD na 2018 r.?

Będziemy dalej rozwijali koncepcję „maklerskiego IKE", czyli stawiali na integrację, karierę i edukację. Przy części integracyjnej warto się na chwilę zatrzymać, gdyż będziemy kontynuowali cykl Your Empowering Success, czyli spotkania z ludźmi sukcesu. Najbliższe odbędą się 7 marca i 13 czerwca.

Możemy zdradzić, z kim będzie się można spotkać?

Konkretne nazwiska potwierdzimy w przyszłym tygodniu, ale gwarantuję, że będą to osoby, które odniosły sukces w karierze. Spotkanie 7 marca będzie nieprzypadkowo połączone z Dniem Kobiet. Część związana z integracją łączy się z rywalizacją nie tylko na parkiecie, ale również na boisku. W związku z tym, że w 2018 r. mamy Mundial, to także ZMiD zorganizuje turniej rynku kapitałowego, który zaplanowaliśmy na 23 czerwca. Będziemy mieli okazję przekonać się, kto jest naszym Lewandowskim. Turniej będzie poświęcony szczególnie piłce nożnej, czyli tej dyscyplinie, która w ostatnich latach na igrzyskach zyskiwała największą popularność. Już teraz, w styczniu, warto trenować. Myślę, że warto także wspomnieć o karierze, gdyż jest sporo osób, które w tej chwili szukają swojej drogi na rynku kapitałowym. Wciąż będziemy pomagali firmom i wprost pracownikom. ZMiD znajduje maklerów, doradców, ale także sporo osób związanych z zarządzaniem ryzykiem czy compliance – różne osoby związane z rynkiem finansowym. Mamy już ponad 1000 kontaktów, które ZMiD stara się przetworzyć, by znaleźć ciekawe oferty pracy dla osób, które już pracują i mogą być bardzo smakowitym kąskiem dla nowych pracodawców. Zachęcamy przy okazji do współpracy zarówno z pracownikami, jak i pracodawcami.

Czy inwestorzy także mogą skorzystać z oferty ZMiD i poszerzyć swoją wiedzę?

Zdecydowanie tak. Za to odpowiada nasza trzecia noga, czyli edukacja. Ten segment również będzie intensywnie rozwijany, a kursy maklerskie i doradcze wciąż będą na najwyższym poziomie. Oprócz tego w części edukacyjnej dla osób, które mają inne plany zawodowe i niekoniecznie chcą realizować się w części licencyjnej, będziemy rozwijali kursy wprost praktyczne, czyli szkolili konsultantów i ekspertów rynków finansowych. Tam inwestorzy, zarówno początkujący, jak i zaawansowani, będą mieli okazję poznać np. raporty, które ZMiD będzie wydawał o konkretnych branżach i firmach. Chcemy nieco zasypać lukę po domach maklerskich, które dla niektórych inwestorów indywidualnych nie będą już takich raportów przygotowywać. To nie będą w żadnym wypadku rekomendacje, ale przykłady tego, jak należy podejść do analizowania oraz jak wdrożyć analizę fundamentalną do swojego portfela. W zeszłym roku zorganizowana przez nas konferencja „Przyszłość, finanse, rozwój" pokazała wyraźnie, że inwestorzy szczególnie cenią praktyczne podejście i dlatego też na to postawimy w 2018 r.

Na czym polega idea członka wspierającego ZMiD?

Warto powiedzieć, że członkami ZMiD są oczywiście maklerzy i doradcy inwestycyjni, ale jeśli ktoś jest zainteresowany rozwojem swoich kompetencji bądź pomocą w znalezieniu pracy, rozwoju swojej kariery czy działaniami integracyjnymi, które ZMiD organizuje, a nie posiada licencji, może stać się członkiem wspierającym ZMiD. Takich osób mamy już grubo ponad 70, jest to całkiem nowa struktura w naszym związku. Poza osobami fizycznymi takimi członkami mogą zostać również instytucje, firmy działające na rynku finansowym. W 2017 r. takim członkiem stała się m.in. Gazeta Giełdy „Parkiet".

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności