Inwestycje w USA są bardziej atrakcyjne niż w Europie

Według szefa norweskiego funduszu naftowego Europa jest mniej pracowita, mniej ambitna, bardziej uregulowana i bardziej niechętna do ryzyka niż Stany Zjednoczone, a przepaść między obydwoma kontynentami tylko się powiększa.

Publikacja: 25.04.2024 08:57

Inwestycje w USA są bardziej atrakcyjne niż w Europie

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GL92TLwXoAAX6LH?format=png&name=900x900

Nicolai Tangen, dyrektor naczelny funduszu o wartości 1,6 biliona dolarów, powiedział „Financial Times”, że „niepokojące” jest to, że amerykańskie firmy wyprzedzają swoich europejskich rywali pod względem innowacji i technologii, co doprowadziło do znacznych lepszych wyników amerykańskich akcji w ostatniej dekadzie.

– Istnieje problem z nastawieniem, jeśli chodzi o akceptację błędów i ryzyka. Jeśli zbankrutujesz w Ameryce, dostaniesz kolejną szansę. W Europie nie żyjecie – powiedział dodając, że różnica dotyczyła także „ogólnego poziomu ambicji”. – Nie jesteśmy zbyt ambitni. Powinienem zachować ostrożność, mówiąc o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, ale Amerykanie po prostu pracują ciężej – stwierdził.

Jego poglądy są znaczące, ponieważ fundusz naftowy jest jednym z największych pojedynczych inwestorów na świecie, posiadającym średnio 1,5 proc. każdej spółki notowanej na giełdzie na świecie i 2,5 proc. wszystkich akcji w Europie.

W ciągu ostatniej dekady jego zasoby w USA wzrosły, podczas gdy w Europie spadły. Akcje amerykańskie stanowią prawie połowę wszystkich akcji spółki w porównaniu z 32 proc. w 2013 r. Wiodący kraj europejski – Wielka Brytania – dziesięć lat temu miał 15-proc. udział w portfelu akcji, ale w zeszłym roku zaledwie 6 proc.

Zapytany, czy ludzie w funduszu naftowym są zaniepokojeni wynikiem tegorocznych wyborów prezydenckich w USA, w których Donald Trump stara się obalić urzędującego Joe Bidena, Tangen odpowiedział: „Tak”.

Dodał: „Ale prawdopodobnie nie powinienem mówić o tym zbyt wiele. Po prostu inwestujemy w Ameryce w świetne spółki na dłuższą metę. Nie będzie to miało żadnego wpływu na sposób alokacji naszego kapitału. Mamy prawie połowę aktywów w Ameryce; nadal będziemy inwestować w Ameryce”.

Fundusz inwestuje w około 9 000 spółek na całym świecie, ale siedem amerykańskich spółek technologicznych – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla – stanowi około 12 proc. jego portfela akcji.

Tangen stwierdził, że istnieje „argument za tym, że wielki staje się większy, a zwycięzca zgarnie wszystko” w miarę upowszechniania się takich rozwiązań, jak sztuczna inteligencja. Dodał, że podczas ostatnich rozmów z dyrektorami naczelnymi USA narzekali oni na trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej w Europie ze względu na surowe przepisy i biurokrację.

– Nie mówię, że to dobrze, ale w Ameryce jest dużo sztucznej inteligencji i nie ma żadnych regulacji, w Europie nie ma sztucznej inteligencji i jest dużo regulacji. To ciekawe – dodał.

Norweski fundusz zajmuje coraz aktywniejsze stanowisko, wspierając kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG), głosując w zeszłym roku przeciwko na walnych zgromadzeniach wielu swoich największych spółek portfelkowych, w tym grupom Big Tech.

Tangen wyraził obawy, że fundusz może zostać uwikłany w obecną reakcję ESG w USA, która doprowadziła do tego, że BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami, ponad trzykrotnie zwiększył swoje wydatki na bezpieczeństwo dla dyrektora generalnego Larry'ego Finka.

– Musisz być bardzo ostrożny. Musisz wybrać swoje walki. W niektórych sprawach chcesz wypowiadać się mniej głośno – powiedział, dodając, że fundusz ujął wszystkie swoje stanowiska w obszernych dokumentach przedstawiających stanowiska i oczekiwaniach na takie tematy, jak płace i kobiety w zarządach.

Powiedział, że fundusz naftowy staje się „jedyną firmą, która ma tutaj zdanie”, ponieważ amerykańscy inwestorzy spotykają się ze sceptycznymi klientami i presją polityczną, podczas gdy „my mamy klienta, który jest bardzo świadomy społecznie”.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty