Sprzedaż detaliczna wpłynęła na rentowność amerykańskich obligacji

Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do 4,6 proc. po danych o sprzedaży detalicznej w marcu. Wzrosła ona o 0,7 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,4 proc., a w grupie kontrolnej jeszcze bardziej: +1,1 proc. wobec +0,4 proc.

Publikacja: 16.04.2024 09:19

Sprzedaż detaliczna wpłynęła na rentowność amerykańskich obligacji

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GLNS19GWEAI-LGO?format=png&name=900x900

Rentowności referencyjnych 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych osiągnęły w poniedziałek najwyższe poziomy od pięciu miesięcy po silniejszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej z marca, które sugerowały, że Rezerwa Federalna może opóźnić obniżkę stóp procentowych w tym roku oraz w związku z rosnącymi napięciami geopolitycznymi. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o ponad 11 pb do 4,612 proc., osiągając w pewnym momencie najwyższy poziom od połowy listopada. Rentowność papierów 2-letnich ostatnio dodała ponad 3 pb, kształtując się na poziomie 4,912 proc.

Gorszy niż oczekiwano odczyt – w którym sprzedaż detaliczna wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,7 proc., ponad dwukrotnie więcej niż 0,3 proc. oczekiwali ekonomiści ankietowani przez Reuters – nastąpił po danych z zeszłego tygodnia, które sugerowały, że inflacja pozostaje bardziej sztywna niż oczekiwały rynki. Konsumenci kontynuowali zakupy w szybszym tempie niż oczekiwano, mimo że inflacja utrzymywała się na stałym poziomie. Departament Pracy podał w zeszłym tygodniu, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w marcu o 0,4 proc., więcej niż oczekiwano. Wydatki detaliczne wzrosły w ciągu siedmiu z ostatnich 10 miesięcy do marca. W marcu sprzedaż wzrosła w kilku kategoriach, w tym na stacjach benzynowych, co oznacza znaczny wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z lutym. Ceny gazu stale rosły w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jednak po wyłączeniu sprzedaży na stacjach benzynowych sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 0,6 proc.

Sprzedaż internetowa wzrosła w marcu o 2,7 proc., podczas gdy w sklepach specjalistycznych sprzedaż wzrosła o solidny wzrost o 2,1 proc. Wydatki w restauracjach i barach wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,4 proc. Z kolei sprzedaż elektroniki, odzieży i artykułów sportowych spadła odpowiednio o 1,2 proc., 1,6 proc. i 1,8 proc.

Gracze brali pod uwagę również potencjalny wpływ na rynek rosnących napięć na Bliskim Wschodzie po tym, jak Iran wystrzelił w weekend kilkaset rakiet i dronów na Izrael.

Oczekiwania rynkowe co do tego, kiedy nastąpi pierwsza obniżka stóp procentowych, cofnęły się po zeszłotygodniowych danych o inflacji, a inwestorzy oczekują obecnie, że pierwsza obniżka stóp nastąpi w lipcu lub wrześniu, a nie w czerwcu. Rynki kontraktów terminowych wyceniają obecnie 41 punktów bazowych obniżek stóp procentowych do końca grudnia, w porównaniu z ponad 160 punktów bazowych oczekiwanych obniżek na początku roku.

Czytaj więcej

Amerykańskie PPI niewyrównane sezonowo jest bardzo zmienne

– Narracja rynkowa przesunęła się w stronę koncepcji: "Jak Fed może naprawdę dokonać cięć, skoro gospodarka radzi sobie tak dobrze?” – powiedział Charlier Ripley, starszy strateg inwestycyjny w Allianz Investment Management.

– Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie jeszcze bardziej przyczyniła się do niepokoju inflacyjnego, który obecnie definiuje amerykański rynek stóp procentowych – powiedział Ian Lyngen, szef strategii stóp procentowych w USA w BMO Capital Markets. – Trwałość zrealizowanej inflacji, pokazana w danych za pierwszy kwartał, tylko wzmocniła obawy, że nadchodzi kolejny wzrost inflacji.

Poniedziałkowy raport stanowi kolejny dowód na to, że gospodarka amerykańska pozostaje solidna, co utrzymuje Rezerwę Federalną w trybie wyczekiwania. Silna gospodarka oznacza, że ​​Fed nie będzie się spieszył z obniżkami stóp procentowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w ostatnich miesiącach istnieją pewne oznaki zahamowania postępu inflacji. Przedstawiciele Fed stwierdzili, że nie są jeszcze przekonani, że inflacja rzeczywiście zmierza w stronę celu na poziomie 2 proc..

– Biorąc pod uwagę inflację przekraczającą cel, wzrost gospodarczy w dalszym ciągu wykazujący dynamikę oraz podwyższone ceny na wielu rynkach aktywów, obecne stanowisko polityki pieniężnej jest właściwe – powiedział w piątek prezes Fed w Kansas City Jeffrey Schmid na konferencji w Overland Park w stanie Kansas. W tym roku nie będzie głosował nad decyzjami dotyczącymi stóp procentowych.

Wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Nowego Jorku, Johna Williamsa, który w poniedziałkowym porannym wywiadzie dla Bloomberg TV stwierdził, że inflacja nie znajduje się w punkcie zwrotnym i że nadal przewiduje obniżki stóp procentowych w tym roku, pomogły ograniczyć wyprzedaż.

Słabszy niż oczekiwano odczyt indeksu Empire State Manufacturing Index nowojorskiego Fed i niezmieniony odczyt zaufania producentów domów po czterech miesiącach wzrostów również zapewniły wsparcie dla Treasuries.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty