Amerykańskie PPI niewyrównane sezonowo jest bardzo zmienne

Dane dotyczące Indeksu Cen Producentów (PPI) wzbudziły duże zainteresowanie, ponieważ nie wzrosły tak gwałtownie jak miesiąc temu, co zostało odebrane jako ulga na froncie inflacyjnym.

Publikacja: 12.04.2024 09:22

Amerykańskie PPI niewyrównane sezonowo jest bardzo zmienne

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GK68MjPbEAAuPw3?format=jpg&name=900x900

Kluczowy wskaźnik inflacji w USA wzrósł w zeszłym miesiącu w najszybszym tempie od kwietnia 2023 r., co pokazuje, że podstawowa presja cenowa pozostaje trwała. Według danych Biura Statystyki Pracy, wskaźnik cen producentów, uważnie obserwowany miernik inflacji na poziomie hurtowym, wzrósł o 2,1 proc. w ciągu 12 miesięcy zakończonych w marcu, w porównaniu z 1,6 proc. wzrostem w lutym.

Chociaż wzrost był niższy od oczekiwań – konsensus FactSet przewidywał roczny wzrost na poziomie 2,3 proc. – przyspieszenie cen płaconych przez producentów za towary i usługi podkreśla utrzymywanie się inflacji oraz wyboistą drogę do jej obniżenia, a także potwierdza obawy, że stopy procentowe pozostaną wyżej na dłużej.

– Rzecz w tym, że te liczby są bardzo zmienne z miesiąca na miesiąc, a mniejsze wzrosty w marcu poza szczytami w lutym nie były wystarczająco małe, a wszystkie trzymiesięczne stopy procentowe – miesięczne wzrosty w styczniu, lutym i marcu łącznie – które równoważą część miesięcznej zmienności, wzrosły.

Inną rzeczą jest to, że te liczby są wyrównane sezonowo – i to ma sens, wiele z tych rzeczy ma charakter sezonowy, jak na przykład ceny benzyny, które spadają do najniższych wartości sezonowych zimą i osiągają najwyższe sezonowe wartości w sezonie samochodowym latem. A sezonowość to nie inflacja – podkreśla Wolf Richter, Założyciel i wydawca WOLF STREET, w którym opowiada historie związane z biznesem, finansami i pieniędzmi.

Czytaj więcej

Amerykańskie obligacje znów na szczycie

Te korekty sezonowe w marcu były znacznie większe niż w marcu w latach poprzedzających pandemię. – Przyjrzymy się zatem PPI wyrównanemu sezonowo i PPI niewyrównanemu sezonowo. Przekonamy się także, że korekty sezonowe w marcu były znacznie większe niż w ciągu pięciu lat poprzedzających pandemię i prawdopodobnie zostały wypaczone przez zakłócenia występujące podczas pandemii, które następnie stały się częścią podstawy obecnych korekt sezonowych – zauważa Richter.

Wskaźnik PPI, niewyrównany sezonowo, wzrósł w marcu o 6,2 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu z lutym, co stanowiło mniejszy wzrost niż 9,2 proc. w lutym.

Stopa trzymiesięczna, która niweluje zawirowania miesięczne, wzrosła o 7,8 proc. w ujęciu rocznym, najwięcej od czerwca 2022 r. Dane niewyrównane sezonowo są szalenie zmienne. Stopa trzymiesięczna równoważy tylko część tej zmienności. Wskaźnik PPI, wyrównany sezonowo, wzrósł w marcu o 1,9 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu z lutym, co oznacza gwałtowne spowolnienie w porównaniu z 6,9 proc. w lutym. Stopa trzymiesięczna wzrosła o 4,4 proc.. To dużo większa różnica niż przed pandemią. Po korektach sezonowych, trzymiesięczna stopa procentowa w marcu (4,4 proc.) okazała się znacznie łagodniejsza niż nieskorygowana sezonowo (7,8 proc.). Różnica 3,4 punktu procentowego!

W ciągu pięciu lat poprzedzających pandemię różnica w marcu wynosiła od 1,5 do 2,5 punktu procentowego. W marcu tego roku różnica wyniosła 3,4 punktu co oznacza, że ​​korekty sezonowe były znacznie większe niż przed pandemią i prawdopodobnie zostały wypaczone przez zakłócenia występujące podczas pandemii, jak w poprzednich latach.

– Kiedy korekty sezonowe nie działają, korygują się później w przeciwnym kierunku, niczym wahadło. Zatem w ciągu najbliższych kilku miesięcy prawdopodobnie zobaczymy pewne niespodzianki w drugą stronę i wtedy nie będziemy nimi zaskoczeni – przewiduje Wolf Richter.

Stopy trzymiesięczne wzrosły zarówno skorygowane sezonowo, jak i nieskorygowane sezonowo. Jest to oparte na dużych wzrostach w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Sezonowo dostosowane główne kategorie – PPI bazowym, PPI usług i PPI dóbr podstawowych – wzrosły w ujęciu trzymiesięcznym w niepokojący sposób.

Czytaj więcej

Inflacja sprawia, że Fed obniży stopy procentowe później

Bazowy wskaźnik PPI, który nie obejmuje kosztów energii, wzrósł w marcu o 2,8 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do lutego, a więc był mniej gorący niż odczyty na poziomie 3,5 proc. i 6,2 proc. w poprzednich dwóch miesiącach (wyrównane sezonowo). Jednak stopa 3-miesięczna wzrosła o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, co jest najgorszym wynikiem od sierpnia 2022 r. (po skorygowaniu sezonowym).

PPI dla usług wzrósł w marcu o 3,4 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do lutego, niewiele wolniej niż w lutym (3,4 proc.). Jednak stopa trzymiesięczna wzrosła o 4,8 proc., najwięcej od maja 2022 r. (wszystko skorygowane sezonowo). To usługi, z których korzystają producenci. W ogólnym PPI stanowią one 62 proc.. A producenci będą starali się przenieść te podwyżki cen na swoich klientów.

Wskaźnik PPI gotowych towarów podstawowych, który nie obejmuje kosztów energii, wzrósł w marcu o 2,8 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do lutego, co stanowi mniejszy wzrost niż wzrost o 4,1 proc. w lutym. Są to dobra podstawowe, które kupują producenci i których koszty stają się częścią kosztów nakładów.

Jednak stopa trzymiesięczna wzrosła o 3,6 proc., co stanowi największy wzrost od marca 2023 r. Po spadku stopy trzymiesięcznej od połowy 2022 r. do końca 2023 r. stopa się odwróciła.

– Jeśli więc w przyszłości przez trzy miesiące będziemy mieli niskie odczyty PPI, trzymiesięczne stopy cofną się. Jeśli jednak będziemy nadal podążać ścieżką wyższych dołków i wyższych szczytów, trend pójdzie w innym kierunku, co ostatecznie przełoży się na inne dane o inflacji. A poza tym w przyszłych miesiącach możemy spotkać się z niespodzianką, gdy zbyt duże korekty sezonowe ulegną samokorekcie – podsumowuje Wolf Richter.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty