Złoto bije rekord za rekordem. Czy może jeszcze mocniej zdrożeć?

Złoto zdrożało od początku roku już o ponad 11 procent wobec dolara i stało się rekordowo drogie. Jego cenę napędzają m.in. napięcia geopolityczne oraz oczekiwania inwestorów co do polityki kluczowych banków centralnych.

Publikacja: 04.04.2024 15:16

Złoto bije rekord za rekordem. Czy może jeszcze mocniej zdrożeć?

Foto: AdobeStock

Cena uncji złota sięgała podczas czwartkowej sesji prawie 2305 dolarów i była rekordowo wysoka. Przez miesiąc wzrosła ona o ponad 8 proc., a przez 12 miesięcy zyskała 13 proc. Jeszcze mocniej zyskiwało w ostatnich tygodniach srebro. Jego cena wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 13 proc. , a w czwartek przekroczyła poziom 27 dolarów za uncję. Stała się najwyższa od czerwca 2021 r. Czy oba kruszce mogą jeszcze mocniej zdrożeć w nadchodzących miesiącach?

Co prowadzi do wzrostu cen złota?

Czwartkowe zwyżki cen złota i srebra tłumaczone były przez analityków tym, że Jerome Powell, szef Fedu, potwierdził, że amerykański bank centralnych chce w tym roku obniżać stopy procentowe. (Inwestorzy mniej przejęli się tym, że jest ryzyko tego, że pierwsza obniżka może się przesunąć z czerwca na lipiec.) Na korzyść metali szlachetnych działa też podwyższone ryzyko geopolityczne. Notowania złota znalazły się już jednak znacznie wyżej niż większość analityków spodziewa się, że będą one na koniec roku. Mediana prognoz zebranych przez agencję Bloomberga sugeruje, że na koniec grudnia uncja złota może kosztować 2100 USD. Najbardziej "bycza" prognoza mówi o 2350 USD za uncję (autorstwa analityków MFUG), a najbardziej pesymistyczna o 1900 USD za uncję (napisana przez analityków banku Emirates NDB). W przypadku srebra prognozy na koniec roku są natomiast w przedziale od 21,5 USD za uncję (Julius Baer) do 30,2 USD za uncję (JPMorgan Chase).

Czytaj więcej

Złoto sforsowało krytyczny poziom 2300 dolarów. Rekord każdego dnia

Docelowy poziom cenowy dla złota wynoszący 2300 USD za uncję wyznaczył Saxo Bank w swoim raporcie surowcowym na pierwszy kwartał. Obecnie spodziewa się, że cena może w nadchodzących miesiącach pójść jeszcze wyżej. -Zarówno złoto jak i srebro przejdą najprawdopodobniej konsolidację, ale przy cięciach stóp wpływających na dolara i rentowności, widzimy potencjał do tego by, złoto umocniło się w stronę 2500 USD za uncję, a srebro w kierunku 30 USD za uncję, czyli szczytu z lutego 2021 r. największymi zagrożeniami dla cen są: obniżenie się temperatury napięć geopolitycznych, wstrzymanie przez banki centralne agresywnych zakupów złota przy dostosowaniu się do wyższych jego cen oraz pozbycie się przez fundusze hedgingowe części z 300 ton złota, które nabyły one w zeszłym miesiącu za pośrednictwem rynku kontraktów terminowych - prognozuje Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych w Saxo Banku.

"Zwyżki cen złota mogą mieć nadal pole do kontynuacji w średnim terminie. Dane historyczne obejmujące okres od 2001 r. pokazują, że złoto umacnia się po tym jak zakończył się cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, a kontynuuje zwyżki gdy Fed zaczyna cykl obniżek stóp. Biorąc to pod uwagę, ostrzegamy jednak przez ryzykiem ewentualnej korekty" - piszą analitycy singapurskiego banku OCBC.

Które banki centralne kupują złoto?

Do napędzania globalnego popytu na złoto jak dotąd mocno przyczyniały się zakupy dokonywane przez banki centralne. Według danych Światowej Rady Złota (WGC), w 2023 r. kupiły one łącznie 1037,4 tony kruszcu netto, tylko o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Największym nabywcą był wówczas Ludowy Bank Chin, który powiększył swoje rezerwy o 224,88 ton złota. Na drugim miejscu znalazł się Narodowy Bank Polski z zakupami wynoszącymi 130,03 tony, Czy trend silnych zakupów złota przez banki centralne będzie kontynuowany również w tym roku?

Czytaj więcej

Mijający kwartał dał zarobić krocie na niektórych surowcach

Z danych WGC wynika, że w styczniu banki centralne z całego świata powiększyły swoje rezerwy kruszcu o łącznie 39 ton netto. Najwięcej kupił wówczas Bank Centralny Republiki Turcji (12 ton), a na kolejnych miejscach znalazły się banki centralne z: Chin (10 t) oraz  Indii (9 t). W lutym banki centralne kupiły natomiast 19 ton złota netto. Najwięcej kruszcu kupił w tym czasie Ludowy Bank Chin, który nabył 12 ton złota.  Na kolejnych miejscach znalazły się banki centralne: Kazachstanu (6 t) oraz Indii (6 t),

Na koniec 2023 r. Narodowy Bank Polski dysponował rezerwami złota wynoszącymi 359 ton, podczas gdy na koniec 2017 r.  wynosiły one 102,97 ton. W wyniku zakupów z ostatnich lata polskie rezerwy złota stały się większe niż na przykład: hiszpańskie (282 t), brytyjskie (310 t) czy saudyjskie (323 t). Są wciąż jednak mniejsze od m.in.: portugalskich (383 t), tajwańskich (424 t), tureckich (510 t) czy niderlandzkich (612 ton).

Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej