Jędrzej Janiak

Przewidywanie jest dziś trudniejsze niż kiedykolwiek

Obraz wynikający z twardych ekonomicznych danych zakłócają nie tylko konflikty zbrojne, ale również m.in. szybki postęp naukowy.

Ściana strachu

Pojawiają się obawy o to, że efekty zaostrzenia polityki monetarnej w końcu się pojawią i zaczną przeszkadzać rodzącemu się ożywieniu.

Recesja jako scenariusz bazowy

Mimo niższych wycen póki co brak jest sygnałów, które potwierdzałyby zasadność podstawiania rąk pod taniejące akcje na światowych giełdach.

Bilans czynników ryzyka wskazuje na obligacje skarbowe

Ryzyko dalszego spowolnienia w gospodarkach, coraz bardziej widoczne choćby w wycenach surowców, sugeruje szczyt inflacji i spadek rentowności papierów skarbowych.

Paleta rotacji

Wiele ciekawych wniosków można wyciągnąć z obserwacji wzajemnych relacji między różnymi sektorami czy regionami. Matką wszystkich relacji wydaje się zachowanie amerykańskiego dolara względem innych walut, zarówno tych z krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Tym razem jest inaczej

Spowolnienie gospodarcze trwa od stycznia 2018 r. W tym czasie przemysłowe wskaźniki PMI spadły niemal we wszystkich znaczących gospodarkach: w USA z 55,5 do 50,4, w Niemczech z 61,1 do 43,2, w Polsce z 54,6 do 47,4.

Gra pod gospodarcze odbicie

Połowa tego roku przynosi wiele dosyć ponurych sygnałów z realnej gospodarki. Indeksy PMI, zarówno w ujęciu regionalnym, jak i globalnym, zaliczają coraz niższe poziomy. Do zobrazowania sytuacji niech posłużą nam globalne wskaźniki.

Gorąco! Na rynkach również

W miesiące wakacyjne wchodzimy rekordowo rozgrzani, i to nie tylko za sprawą pogody.

Cisza przed burzą?

Analizując dane makroekonomiczne z najważniejszych gospodarek, każdy znajdzie coś dla siebie.

Giełdy na razie wbrew logice

W gąszczu komentarzy, tweetów i wahań rynkowych inwestorzy tracą ogląd sytuacji. Zapominają o szerszym spektrum wskaźników czy powodów, które początkowo brali pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wejściu na rynek.