Toora:wykluczamy upadłość

Po korekcie prognoz finansowych i wysokiej stracie za drugi kwartał kolejna zła informacja dla akcjonariuszy Toory. Spółka zgodnie z oczekiwaniami ma kłopoty z płynnością. W efekcie jest straszona wnioskiem o upadłość. Zarząd liczy na efekty restrukturyzacji

Publikacja: 15.09.2007 09:08

Toora Poland, producent felg aluminiowych i grzejników, nie od dziś ma poważne kłopoty finansowe. Inwestorzy o nich wiedzą. W piątek jednak akcje firmy potaniały aż o 37,6 proc., do 4,92 zł, czemu towarzyszył gigantyczny wolumen obrotu - 9,7 mln akcji (46,3 proc. kapitału). Pod względem wielkości przeceny spółka była oczywiście liderem piątkowej sesji. Powód? Inwestorzy przestraszyli się, że groźba bankructwa wisząca nad Toorą już od pewnego czasu (niedawno pisaliśmy o ryzyku utraty przez nią płynności finansowej) w związku z fatalnymi wynikami, nabiera realnych kształtów. "Puls Biznesu" poinformował, że firma windykacyjna Pragma Inkaso będzie się domagać upadłości Toory. W piątek Pragma wysłała odpowiednie pismo do sądu w Tarnobrzegu, a z drugiej strony - poinformowała nas o gotowości prowadzenia rozmów z giełdową spółką.

Ucieczka inwestorów trwa

Choć głęboki spadek kursu może robić wrażenie, w przypadku producenta felg nie jest niczym nowym. Rynek bardzo nerwowo reagował w przeszłości również na komunikaty o obniżeniu prognoz (spadek tegorocznych przychodów o 32 proc., do 293 mln zł) oraz o rekordowo wysokiej stracie w II kwartale tego roku (40 mln zł). Spowodowały ją m.in. wydatki na uruchomienie nowych linii produkcyjnych oraz koszty przetworzenia wadliwych felg.

Ostatnie tygodnie były zresztą całkowicie nieudane dla firmy kontrolowanej przez włoskich biznesmenów. Utrata czołowego klienta, jakim był Opel, powoduje, że moce produkcyjne spółki nie są obecnie w pełni wykorzystywane. W efekcie (jak informowaliśmy) firma może mieć problemy ze spłatą zaciągniętych wcześniej kredytów. Na koniec I półrocza tego roku zobowiązania Toory przekroczyły 400 mln zł. Spółka zapowiedziała już, że ten rok zakończy stratą.

Nie było rozmów,

jest wniosek

Wartość wierzytelności, w posiadaniu której jest firma windykacyjna Pragma Inkaso, to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ile dokładnie, jej przedstawiciele nie chcieli nam powiedzieć. - Widząc brak woli dialogu ze strony giełdowej spółki postanowiliśmy skorzystać z przysługującego nam prawa. Wysłaliśmy pismo do sądu, ale z drugiej strony - działamy elastycznie. Wciąż podtrzymujemy chęć rozmów z zarządem Toory - informuje Szymon Kobierski z Pragmy Inkaso.

Windykator jako pierwszy zareagował tak zdecydowanie. Nie jest bowiem tajemnicą, że producent felg zalega z płatnościami większej liczbie partnerów handlowych, m.in. niektórym dostawcom czy Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu z Niska. Spółka nie kwestionuje stawianych jej z tego powodu zarzutów.

- Rzeczywiście, część dostawców nie otrzymała jeszcze swoich należności lub otrzymuje je, ale z wyraźnym opóźnieniem. Biorąc pod uwagę naszą sytuację, problemy z płynnością są zrozumiałe. Staramy się jednak w miarę możliwości regulować zobowiązania - wyjaśnia Radosław Kuras, członek zarządu Toory. Przyznał, że firma rozmawia z głównymi wierzycielami, w tym z bankami, m.in. Pekao, i przygotowuje plan restrukturyzacyjny.

Toora wyklucza upadłość

Producent felg kategorycznie jednak odrzuca możliwość ogłoszenia upadłości. - Ten wariant nie jest rozważany przez zarząd. Nie ma o tym mowy. Jednocześnie nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów od naszych kontrahentów, które wskazywałyby, że mogą do tego dążyć. Dziś mogę jedynie powiedzieć, że zrobimy wszystko, żeby Toora wyszła na prostą - twierdzi R. Kuras. Inwestorzy będą musieli z pewnością poczekać na decyzję sądu w sprawie wniosku Pragmo. Biorąc pod uwagę wielkość roszczeń, jest mało prawdopodobne, aby został uwzględniony.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28