MFW: połowa świata chce pożyczki

Połowa krajów z całego świata zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pożyczki, aby poradzić sobie z kryzysem finansowym wywołanym pandemią koronawirusa.

Publikacja: 16.04.2020 13:06

MFW: połowa świata chce pożyczki

Foto: AFP

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW, powiedziała, że jak dotąd ponad 100 krajów poprosiło instytucję o pomoc finansową. Według ONZ na chwilę obecną na świecie istnieje 195 państw. Tak masowej potrzeby finansowania rządów nie było nawet podczas ostatniego kryzysu finansowego.

– To sytuacja nadzwyczajna jak nigdy dotąd. Nie doszło do niej z powodu złych rządów czy pomyłek. Dlatego udostępniamy fundusze bardzo szybko – powiedziała Kristalina Georgieva w wywiadzie dla CNBC.

Dodała, że MFW jest gotowy do użycia pełnego zestawu narzędzi, aby wspierać potrzebujące kraje. – Wszystko jest na stole, jeśli chodzi o środki, jakie możemy podjąć – powiedziała Georgieva  i zachęciła banki centralne do wydawania jak najwięcej pieniędzy na ratowanie gospodarek. Fundusz już wcześniej zadeklarował, że jest gotowy, by zmobilizować swoje możliwości pożyczkowe warte 1 bln USD, by pomóc narodom dotkniętym pandemią koronawirusa.

Georgieva zdradziła, że jak dotąd 10 krajów skorzystało z tzw. finansowania nadzwyczajnego, a połowa krajów, które potrzebują pożyczek, powinna otrzymać je do końca kwietnia.

Komentarze szefowej MFW pojawiają się po tym, jak fundusz ostrzegł, że światowa gospodarka jest na drodze do wejścia w największe spowolnienie gospodarcze od lat 30. ubiegłego wieku.

Według prognoz instytucji globalny PKB skurczy się o 3 proc. w 2020 r., co będzie znacznie gorszą recesją niż ta, która nastąpiła po światowym kryzysie finansowym w 2008 r. Prognozy te różnią się o 180 stopni w porównaniu ze styczniem, kiedy MFW spodziewał się, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają