Dominik Osowski

Fed i geopolityka ciążą rynkom wschodzącym

W Chinach mogą kusić atrakcyjne wyceny, ale zniechęcać problemy gospodarcze. Szybki wzrost PKB z kolei sprzyja m.in. giełdzie indyjskiej. Jak w gronie emerging markets prezentuje się Polska?

Rynek IPO budzi się z letargu

Coraz więcej spółek informuje o planach debiutu na parkiecie. Wiele z nich wskazuje również na wykorzystywanie sztucznej inteligencji, aby podsycić apetyt inwestorów.

Interesujący kwartał na rynku surowców. Co dalej?

W ostatnim czasie uwagę na sobie skupiło złoto, którego ceny pobiły rekordy, a notowania wspierał m.in. popyt banków centralnych. Ale także w innych segmentach rynku surowców wiele się dzieje.

GRANOLAS: europejska konkurencja Siedmiu Wspaniałych

Większa dywersyfikacja sektorowa, atrakcyjniejsza wycena czy niższa zmienność notowań to zalety grupy spółek ze Starego Kontynentu.

Europejskie indeksy w górę, zyski spółek w dół

Oczekiwania dotyczące polityki luzowania monetarnego przez Europejski Bank Centralny okazują się dla inwestorów ważniejsze niż sezon publikacji wyników.

Spółki z Wall Street dołek w wynikach mają już za sobą

Kolejne kwartały, w ślad za lepszymi perspektywami gospodarczymi, powinny przynosić poprawę wyników największych amerykańskich firm . Pod koniec roku dynamika wzrostu zysków może być nawet dwucyfrowa. Które sektory zasługują na najwięcej uwagi?

Atrakcyjne wyceny na europejskich giełdach

Wskaźnik ceny do zysku (P/E) dla Stoxx Europe 600 wynosi obecnie 13,55. Średnia z ostatnich dziesięciu lat dla tego indeksu to 17,26, co pokazuje, że spółki ze Starego Kontynentu notowane są z wyraźnym dyskontem w porównaniu z historycznymi danymi.

Rynki wschodzące notują najgorszy początek roku od lat

Jak pokazuje historia, nieudane pierwsze tygodnie roku dla rynków wschodzących niekoniecznie świadczą o tym, że cały rok również przyniesie ujemną stopę zwrotu.

Liderzy trendu AI niekoniecznie nimi pozostaną

Grupa siedmiu największych spółek technologicznych w USA zyskała w tym roku o ponad 70 proc., a pozostałe spółki wchodzące w skład S&P 500 – zaledwie 9 proc.

Perspektywa cięcia stóp stwarza wiele okazji

Inwestorzy coraz mocniej wierzą, że Fed i EBC w ciągu najbliższych miesięcy rozpoczną cykl luzowania polityki monetarnej. Wówczas otoczenie rynkowe będzie sprzyjało zarówno wzrostom cen obligacji, jak i większemu apetytowi na ryzyko, co stymulująco oddziałuje na rynek akcji.