Handlowy chce mieć brokerów w banku

Kolejne instytucje wcielają domy maklerskie w swoje struktury. Dla branży to dodatkowe powody do obaw.

Aktualizacja: 28.06.2019 11:10 Publikacja: 28.06.2019 05:00

Patrycjusz Wójcik od niedawna jest prezesem DM Banku Handlowego. Kierowana przez niego firma obrała

Patrycjusz Wójcik od niedawna jest prezesem DM Banku Handlowego. Kierowana przez niego firma obrała już kierunek na bank.

Foto: materiały prasowe

Lada moment integracja maklerska w grupie Pekao stanie się faktem. Akcjonariusze banku zaakceptowali bowiem plan podziału CDM Pekao, który w praktyce sprowadza się m.in. do włączenia w struktury banku działalności maklerskiej. Rynek jeszcze dobrze nie przetrawił szykowanej zmiany, a już trzeba się przygotować na kolejny tego typu ruch. Jak dowiedział się „Parkiet", w strukturach banku ma się znaleźć również DM Banku Handlowego, czyli jeden z czołowych domów maklerskich działających na naszym rynku.

Kolejny do kolekcji

Po tym, jak w strukturach banku znalazły się DM BZ WBK, ING Securities oraz DM mBanku, a dodatkowo oficjalnie rynek poznał plany dotyczące biznesu maklerskiego w grupie Pekao, zaczęto typować, czy i ewentualnie które domy maklerskie jako kolejne mogą zostać wchłonięte w struktury banku. Najczęściej w tym kontekście wymieniano właśnie DM Banku Handlowego. Przez długi czas były to jednak tylko domysły. Jak jednak udało nam się ustalić, w ostatnim czasie w grupie Banku Handlowego, który jest właścicielem domu maklerskiego, zapadły już wiążące decyzje dotyczące włączenia biznesu maklerskiego w struktury banku.

– Tak, została podjęta kierunkowa decyzja – potwierdza nam biuro prasowe Banku Handlowego. – Zmiana warunków rynkowych oraz konieczność zachowania konkurencyjności DM Banku Handlowego wymagają zmiany formuły funkcjonowania spółki. W tej chwili Citi Handlowy jest jednym z niewielu banków, które pozostawiają istotną część tej działalności poza swoimi strukturami. Po włączeniu DM BH w struktury banku całość działalności maklerskiej mogłaby być skoncentrowana w jednym podmiocie prawnym, z możliwością lepszego dostosowania oferty produktowej do oczekiwań klientów. Ponadto taki ruch podyktowany byłby też zamiarem wzmocnienia kapitałowego biura maklerskiego, co pozwoliłoby na rozwój tych obszarów biznesu, które mocno wpływają na wskaźniki kapitałowe DM BH – usłyszeliśmy w biurze prasowym.

Sam proces wcielenia domu maklerskiego to jednak żmudne i pracochłonne przedsięwzięcie. Jak podkreśla bank, aby przeprowadzić cały proces integracji, potrzebnych będzie kilkanaście miesięcy. Już jednak podjęto pierwsze kroki w tym kierunku.

– Włączenie DM BH w struktury banku będzie wymagało rozszerzenia licencji maklerskiej banku, do czego niezbędna jest zgoda regulatora. Bank przygotowuje się do rozpoczęcia procesu uzyskania takiej licencji. Do momentu jego zakończenia nie należy spodziewać się po stronie DM BH żadnych istotnych zmian związanych z połączeniem. Oczywiście DM BH będzie się przygotowywał do tego procesu – podkreśla bank.

Pytania o przyszłość

Zmiany, jakie zachodzą na rynku, mają nie tylko charakter organizacyjny, ale także i wymiar symboliczny. CDM Pekao to dom maklerski, który brał udział w pierwszej sesji giełdowej, a obecnie jest jednym z czołowych brokerów działających w segmencie detalicznym. DM Banku Handlowego to z kolei czołowy dom maklerski skoncentrowany na obsłudze inwestorów instytucjonalnych i zagranicznych. W latach 2009–2016 firma ta była nieprzerwanie najaktywniejszym pośrednikiem na rynku akcji.

Włączenie domu maklerskiego w struktury banku jest natomiast zawsze niewiadomą i pojawia się pytanie, jak ten biznes będzie funkcjonował w nowej rzeczywistości.

GG Parkiet

– Pewne synergie w tego typu rozwiązaniach są oczywiste. Nabierają one szczególnego znaczenia, kiedy rynek nie rozpieszcza branży domów maklerskich, tak jak jest to obecnie. Inna sprawa, że po wcieleniu domu maklerskiego często istnieje pokusa, aby ograniczać działalność w niektórych obszarach. W hierarchii bankowej działalność maklerska często jest bowiem marginalizowana. Pozostaje mieć nadzieję, że nie stanie się tak w przypadku grupy Pekao i Banku Handlowego, bo byłoby to ze szkodą dla rynku – mówi szef jednego z domów maklerskich.

Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?
Biura maklerskie
Rafał Sadoch, BM mBanku: Fundamenty hossy na rynku akcji nadal są zdrowe