SARON z automatu

Od 1 stycznia 2022 r. we wszystkich umowach kredytowych, w których stosowane są wskaźniki z grupy LIBOR CHF, oraz w instrumentach finansowych niemających dnia wejścia w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej odpowiednich klauzul awaryjnych będą stosowane wskaźniki referencyjne z grupy SARON – podaje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Publikacja: 23.10.2021 05:01

SARON z automatu

Foto: Adobestock

Podkreśla, że wprowadzenie stawki SARON do trwających umów kredytowych nie będzie wymagało zmieniania ich treści, czyli np. aneksowania. „Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad" – wskazuje UKNF, który rusza z kampanią informacyjną w tej sprawie, skierowaną do kredytobiorców.

W Polsce głównie chodzi o frankowiczów. Pod koniec sierpnia czynnych było 415 tys. umów tego typu o wartości bliskiej 95 mld zł (nie mają tzw. klauzuli awaryjnej). Komunikat UKNF wskazuje, że frankowicze nie muszą podpisywać aneksów, a szczegóły dotyczące zamiany stawki LIBOR CHF na SARON mają im przedstawić banki. UKNF chce, aby banki podjęły aktywne działania komunikacyjne skierowane do klientów. Kilka dni temu pisaliśmy, że sektor bankowy przygotowuje się do uruchomienia kampanii informacyjnej, głównie poprzez korespondencję wysyłaną klientom i strony internetowe.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa