BFG kontra Czarnecki

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który jest kuratorem w Idea Banku, zaskarżył uchwały walnego zgromadzenia dające absolutorium radzie nadzorczej z Leszkiem Czarneckim na czele.

Publikacja: 07.08.2019 07:30

Leszek Czarnecki

Leszek Czarnecki

Foto: Archiwum

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaskarżył uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy Idea Banku, które odbyło się pod koniec czerwca, dotyczące udzielenia absolutorium z wykonywania obowiązków w 2018 r. radzie nadzorczej, w tym jej przewodniczącemu Leszkowi Czarneckiemu (główny akcjonariusz), wiceprzewodniczącemu Remigiuszowi Balińskiemu oraz pięciu członkom rady: Izabeli Lubczyńskiej, Krzysztofowi Bieleckiemu, Arturowi Gaborowi, Piotrowi Kamińskiemu oraz Dariuszowi Krawczykowi.

Zaskarżono także udzielenie absolutorium trzem członkom zarządu: Magdalenie Skwarzec, Jaromirowi Frankowiczowi i Tomaszowi Górskiemu.

W czerwcu walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi Tobiaszowi Buremu oraz byłym członkom zarządu - Małgorzacie Szturmowicz, Anecie Skrodzkiej-Książek i Dariuszowi Makoszowi. Każdy z tej czwórki ma problemy z prawem po aferze GetBacku – są podejrzanymi w sprawie dystrybucji obligacji tego windykatora przez Idea Bank.

Absolutorium z wykonania obowiązków członków zarządu otrzymali wówczas: Magdalena Skwarzec, Piotr Miałkowski, Artur Kubiński, Jaromir Frankowicz, Dariusz Daniluk, Piotr Petelewicz, Rafał Grodzicki, Tomasz Górski. Skwitowanie dostał też Jerzy Pruski, który od listopada 2018 r. pełni obowiązki prezesa Idea Banku po rezygnacji prezesa Tobiasza Burego.

Komisja Nadzoru Finansowego w połowie maja tego roku ustanowiła kuratora w Idea Banku, został nim BFG. Bank analizuje uzasadnienie decyzji BFG o zaskarżeniu uchwał. Przypomina, że inwestorzy mieli pełną możliwość zapoznania się z wszystkimi materiałami omawianymi na walnym zgromadzeniu, w tym dotyczącymi sytuacji finansowej banku. Przypomina, że żaden akcjonariusz nie głosował wtedy przeciwko uchwałom dotyczącym udzielenia absolutorium członkom organów spółki i żaden akcjonariusz nie zgłosił również sprzeciwu wobec podjętych uchwał.

Idea Bank podkreśla, że akcjonariusze przyjęli sprawozdania z działalności zarządu i rady nadzorczej banku, a także sprawozdania finansowe i ostatecznie skwitowali działania wszystkich członków nadzoru i zarządu, co do których były zgłoszone wnioski o udzielenie absolutorium za 2018 r., także osobom objętym aktualnie przez zaskarżenie BFG.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa