Cena uncji złota sięgała podczas czwartkowej sesji prawie 2305 USD i była rekordowo wysoka. Przez miesiąc wzrosła ona o ponad 8 proc., a przez 12 miesięcy zyskała 13 proc. Jeszcze mocniej zyskiwało w ostatnich tygodniach srebro. Jego cena wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 13 proc., a w czwartek przekroczyła poziom 27 USD za uncję. Stała się najwyższa od czerwca 2021 r. Czy oba kruszce mogą jeszcze mocniej zdrożeć w nadchodzących miesiącach?

Czwartkowe zwyżki cen złota i srebra tłumaczone były przez analityków tym, że Jerome Powell, szef Fedu, potwierdził, że amerykański bank centralny chce w tym roku obniżać stopy procentowe. (Inwestorzy mniej przejęli się tym, że jest ryzyko tego, że pierwsza obniżka może się przesunąć z czerwca na lipiec.) Na korzyść metali szlachetnych działa też podwyższone ryzyko geopolityczne. Notowania złota znalazły się już jednak znacznie wyżej niż większość analityków spodziewa się, że będą one na koniec roku. Mediana prognoz zebranych przez agencję Bloomberga sugeruje, że na koniec grudnia uncja złota może kosztować 2100 USD. Najbardziej „bycza” prognoza mówi o 2350 USD za uncję (MFUG), a najbardziej pesymistyczna o 1900 USD za uncję (Emirates NDB). W przypadku srebra prognozy na koniec roku są natomiast w przedziale od 21,5 USD za uncję (Julius Baer) do 30,2 USD za uncję (JPMorgan Chase).

„Zwyżki cen złota mogą mieć nadal pole do kontynuacji w średnim terminie. Dane historyczne obejmujące okres od 2001 r. pokazują, że złoto umacnia się po tym, jak zakończył się cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, a kontynuuje zwyżki, gdy Fed zaczyna cykl obniżek stóp. Biorąc to pod uwagę, ostrzegamy jednak przez ryzykiem ewentualnej korekty” – piszą analitycy singapurskiego banku OCBC.

Tymczasem z danych Światowej Rady Złota (WGC) wynika, że banki centralne kupiły w lutym 19 ton złota netto, o 58 proc. mniej niż w styczniu. Najwięcej kruszcu kupił w tym czasie Ludowy Bank Chin, który nabył 12 ton złota. Na kolejnych miejscach znalazły się banki centralne: Kazachstanu (6 t), Indii (6 t), Turcji (4 t), Singapuru (2 t), Czech (2 t), Kataru (2 t) oraz Kirgistanu (1 t).