Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp

Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).

Publikacja: 26.03.2024 11:23

Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp

Foto: AdobeStock

Młodsi inwestorzy wiodą prym w tym zakresie: 81 proc. polskich inwestorów w wieku 18-34 lat zadeklarowało, że już dokonało lub dokona zmian w obrębie swojego portfela przed obniżkami stóp procentowych, w porównaniu do zaledwie 60 proc. osób powyżej 55 roku życia - wynika z najnowszego badania "Puls Inwestora Indywidualnego" eToro..

Wśród tych, którzy planują zrównoważyć swoje portfele, najczęstszą zmianą w alokacji aktywów będzie zwiększenie inwestycji w akcje (43 proc. w Polsce i 48 proc. na świecie), a następnie trzymanie mniejszej ilości pieniędzy w gotówce (39 proc. w Polsce i 36 proc. na świecie).

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe preferencje, 31 proc. polskich inwestorów deklaruje chęć przestawienia się na wysokodochodowe akcje dywidendowe, a 25 proc. przeznaczy więcej pieniędzy na akcje o małej kapitalizacji, czyli tzw. small-caps (najmniejsze 15 proc. akcji na rynku). Prawie ¼ (24 proc.) przeznaczy mniej pieniędzy na akcje "dużych spółek technologicznych".

- Mimo zapowiedzi prezesa Glapińskiego, że w tym roku nie będzie obniżek stóp w naszym kraju, polscy inwestorzy przygotowują swoje portfele na taką ewentualność. Do tego, ankietowani przez eToro inwestorzy dużo chętnie dokonują przetasowań w portfelach inwestorzy z innych krajów. W kontekście braku obniżek, są to ruchy które można określić mianem „fantomowych”. Wierzę jednak w racjonalność większości inwestorów, którzy w kontekście coraz niższej inflacji, która w lutym spadła do 2,8 proc., uważają zapewne, że RRP – mimo przeciwnych komunikatów – będzie musiała dokonać obniżki stóp. Inwestorzy po niedawnej obniżce stóp w Szwajcarii, czekają także na obniżki w USA i strefie euro - mówi, komentując te dane, analityk rynków eToro Paweł Majtkowski.

Czytaj więcej

Długoterminowe inwestowanie obniża ryzyko

Według badania przeprowadzonego wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach, ponad jeden na czterech inwestorów detalicznych w Polsce (31 proc.) planuje zmniejszyć inwestycje w tzw. "Siedmiu Wspaniałych" dużych spółek technologicznych w 2024 r. Tym samym, nieco wyprzedzając globalny trend, bo 27 proc. inwestorów na całym świecie deklaruje to samo. Około 11 proc. Badanych inwestorów w Polsce stwierdziło, że planuje w tym roku sprzedać część swoich udziałów we “Wspaniałej Siódemce” (która obejmuje Amazon, Apple, Microsoft, Meta, Tesla, Nvidia i Alphabet) i zmniejszyć ogólną alokację. Około 1 na 5 z nich (20 proc.) planuje inwestować mniej w te dominujące na rynku akcje. Mimo to, aż 34 proc. inwestorów planuje w tym roku zainwestować w wymienione spółki więcej niż w poprzednim (w porównaniu do 23 proc. na całym świecie).

Ustalenia Pulsu Inwestora Indywidualnego eToro są następstwem przebojowych 14 miesięcy dla tych siedmiu spółek. Łączny kurs ich akcji wzrósł o 90 proc. od stycznia 2023 roku. Wyniki te pojawiają się również przed kilkoma przewidywanymi obniżkami stóp procentowych w 2024 r., mających wspierać odrodzenie w innych, bardziej cyklicznych sektorach rynku akcji.

- Obniżki stóp mają duże znacznie dla inwestujących w największe spółki technologiczne. FED prawdopodobnie dokona obniżek w czerwcu lub lipcu, co wesprze amerykańską gospodarkę oraz zapewni wzrost zysków i giełdowych wycen. To spowoduje rynkową rotację od USA i dużych firm technologicznych w kierunku bardziej wrażliwych ekonomicznie i tańszych sektorów, takich jak nieruchomości, small-caps, Europa i rynki wschodzące - przewiduje Paweł Majtkowski.

Czytaj więcej

Rośnie udział gotówki w portfelach inwestorów
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności