Obniżka stóp w USA przez Fed oddala się coraz bardziej

Traderzy przesuwają termin pierwszej obniżki stóp procentowych Fed na listopad/grudzień po wyższym niż oczekiwano bazowym indeksie cen wydatków konsumpcyjnych Core PCE za I kwartał.

Publikacja: 26.04.2024 09:37

Obniżka stóp w USA przez Fed oddala się coraz bardziej

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GMA1_bLX0AEjdOD?format=png&name=900x900

Czwartkowy raport na temat aktywności gospodarczej dostarczył najnowszego z serii brutalnych przebudzeń inwestorom i decydentom Rezerwy Federalnej, którzy wstrzymali oddech w oczekiwaniu, że niższa inflacja umożliwi poważne rozpoczęcie obniżek stóp procentowych tego lata. Produkt krajowy brutto, szeroka miara towarów i usług wyprodukowanych w okresie od stycznia do marca, rósł w tempie 1,6 proc. w ujęciu rocznym, poniżej szacunków wynoszących 2,4 proc. Indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych, kluczowa zmienna inflacji dla Rezerwy Federalnej, wzrósł w tym kwartale w tempie 3,4 proc. w ujęciu rocznym, co stanowi największy wzrost od roku i wzrósł z 1,8 proc. w czwartym kwartale. Po wyłączeniu żywności i energii bazowe ceny PCE wzrosły w tempie 3,7 proc., czyli znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2 proc. Urzędnicy banku centralnego zwykle skupiają się na inflacji bazowej jako silniejszym wskaźniku trendów długoterminowych. Wskaźnik cen PKB, czasami nazywany poziomem „ważonym łańcuchowo”, wzrósł w tempie 3,1 proc. w porównaniu z szacunkami Dow Jones mówiącymi o wzroście o 3 proc.

– To był najgorszy raport z obu światów – wolniejszy niż oczekiwano wzrost, wyższa niż oczekiwano inflacja – powiedział David Donabedian, dyrektor ds. inwestycji CIBC Private Wealth US. – Nie jesteśmy daleko od wsparcia wszystkich obniżek stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Zmusza to [przewodniczącego Fed Jerome’a] Powella do przyjęcia jastrzębiego tonu na przyszłotygodniowym posiedzeniu [Federalnego Komitetu Otwartego Rynku] – stwierdził

Z raportu wynika, że ​​rynki są niespokojne co do stanu polityki pieniężnej i tego, kiedy Rezerwa Federalna zacznie obniżać referencyjną stopę procentową. Stopa funduszy federalnych, która określa, ile banki pobierają od siebie nawzajem za jednodniowe udzielanie kredytów, mieści się w docelowym przedziale od 5,25 proc. do 5,5 proc. i jest najwyższa od około 23 lat, chociaż bank centralny nie podniósł się od lipca 2023 r.

Inwestorzy musieli dostosować swoje stanowisko co do tego, kiedy Fed zacznie łagodzić politykę pieniężną, ponieważ inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie. W handlu kontraktami terminowymi panuje pogląd, że obniżki stóp rozpoczną się we wrześniu, a Fed prawdopodobnie dokona w tym roku tylko jednej lub dwóch obniżek. Ceny kontraktów futures również uległy zmianie po publikacji PKB i według obliczeń CME Group inwestorzy wskazują obecnie tylko na jedną obniżkę w 2024 r.

– W kolejnych kwartałach gospodarka prawdopodobnie ulegnie dalszemu spowolnieniu, ponieważ konsumenci prawdopodobnie dobiegną kresu szaleństw – powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial. – Stopy oszczędności spadają, ponieważ lepka inflacja wywiera większą presję na konsumenta. Powinniśmy spodziewać się, że inflacja spadnie w ciągu całego roku wraz ze spowolnieniem zagregowanego popytu, chociaż droga do celu Fed na poziomie 2 proc. nadal wydaje się odległa – podsumował.

Tymczasem Wall Street zastanawia się, czy bank centralny w ogóle dokona w tym roku cięć stóp procentowych. Dzieje się tak dlatego, że Powell stwierdził we wtorek, że „brakuje dalszych postępów” w obniżaniu inflacji z powrotem do docelowej wartości Fed wynoszącej 2 proc., co oznacza, że ​​„prawdopodobnie zajmie to więcej czasu, niż oczekiwano”, zanim uzyskana zostanie wystarczająca pewność siebie, aby rozpocząć łagodzenie polityki pieniężnej.

– Mają gospodarkę dokładnie tam, gdzie chcą. Teraz skupiają się wyłącznie na danych o inflacji. Pytanie brzmi: jaki tu jest cel? – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics. – Mam wrażenie, że potrzebują dwóch, prawdopodobnie trzech kolejnych miesięcy wskaźników inflacji zgodnych z celem 2 proc. Jeśli to jest cel, mogą tam dotrzeć najwcześniej we wrześniu. Po prostu nie widzę wcześniej obniżek stóp procentowych.

Ponieważ większość odczytów wskazuje na inflację na poziomie około 3 proc. i nie zmienia się ona zauważalnie przez kilka miesięcy, Fed znajduje się w trudnej sytuacji na ostatnim etapie osiągnięcia celu.

Ceny rynkowe obniżek stóp procentowych charakteryzowały się w ostatnich tygodniach dużą zmiennością, ponieważ Wall Street goniła za zmienną retoryką Fed. W środę po południu inwestorzy wyceniali około 71 proc. prawdopodobieństwa, że ​​bank centralny rzeczywiście najprawdopodobniej poczeka do września, przy sugerowanej szansie na lipcową obniżkę na poziomie 44 proc., zgodnie ze wskaźnikiem FedWatch CME Group.

Jeśli chodzi o drugą obniżkę stóp procentowych, nastąpiło przechylenie w stronę jednej w grudniu, ale pozostaje to kwestią otwartą.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty