Przewoźnik wybuduje centra logistyczne

Aktualizacja: 27.02.2017 20:58 Publikacja: 17.04.2008 09:43

Pekaes, jedna z największych w Polsce firm transportowo-logistycznych, rozważa kolejne inwestycje w sektorze nieruchomości. Obecne, realizowane na rynku warszawskim, dotyczą nieruchomości mieszkalnych i biurowych. Planowane projekty dotyczą natomiast inwestycji związanych z logistyką.

- Chcemy przekazać szereg działek nie związanych z działalnością podstawową Pekaesu do spółek celowych, które zajmą się działalnością deweloperską - mówi Paweł Borys, przewodniczący rady nadzorczej spółki. - Następnie podmioty te same podejmą decyzję o tym, w jaki sposób najlepiej moglibyśmy wykorzystać te nieruchomości - dodaje.

Na dwóch największych działkach które mają trafić do spółek celowych, położonych w Pruszczu Gdańskim, w pobliżu obwodnicy miasta, oraz we Wrocławiu, firma może wybudować własne centra logistyczne. - Byłyby one wykorzystywane przez Pekaes, a także przez klientów zewnętrznych. Nasza firma rozliczałaby się ze spółkami celowymi na warunkach rynkowych - mówi P. Borys.

Pekaes nie podaje na razie szacunkowego budżetu tych inwestycji. Wiadomo jednak, że koszt budowy 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej to 16-20 mln zł.

Termin budowy centrów logistycznych także nie jest znany. - Decyzję w sprawie rozpoczęcia tych dwóch projektów są uzależnione od wyników analizy, która pokaże, czy warto prowadzić działalność logistyczną w tych lokalizacjach - mówi szef rady nadzorczej Pekaesu. Dodaje, że budowa tego rodzaju obiektów trwa znacznie krócej, niż innych nieruchomości komercyjnych. Inwestycję Pekaes mógłby sfinansować kredytami zaciąganymi pod zastaw nieruchomości oraz własnymi środkami (Pekaes posiada 100 mln zł w gotówce).

W lutym akcjonariusze Pekaesu zgodzili się na przeniesienie do spółek celowych siedmiu innych nieruchomości. Największa z nich to czterohektarowa zabudowana działka położona na przedmieściach Szczecina, wynajmowana innym firmom motoryzacyjnym. W przyszłości zostaną one sprzedane lub wykorzystane do działalności deweloperskiej.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28