Inwestycja warta 13,6 mln zł została w 30 proc. wsparta przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kolejne 50 proc. wyłożył Bank Ochrony Środowiska.

Linia produkcyjna ruszyła na początku lipca. Rocznie będzie na nią trafiać 16 tys. ton zużytych opon, będą przetwarzane na pełnowartościowy surowiec w postaci gumowego granulatu.

— Zainteresowanie firm, w których efektem działalności biznesowej są zużyte opony, jest bardzo duże, Mamy wyłącznie pozytywne opinie na temat naszej oferty, a część naszych klientów, którzy bieżnikują u nas opony nadające się do dalszego użytku z satysfakcją przyjęła możliwość oddania gumowego złomu w pewne ręce — mówi Piotr Mądzielewski, prezes ATB Truck.

Zdaniem ekspertów, produkt pochodzący z przetwarzanych w ten sposób opon ciężarowych będzie mieć rosnącą liczbę zastosowań. Z granulatów powstają wyroby gumowe, używa ich się do mieszanek stosowanych w produkcji wysokiej jakości nawierzchni dróg i boisk sportowych, mają one także zastosowanie w budownictwie indywidualnym- place zabaw, chodniki.

W związku z rosnącymi cenami surowców do produkcji mieszanek gumowych niektórzy producenci opon opracowali już technologie pozwalające na użycie wysokiej jakości granulatów do produkcji nowych opon.