Robert Śniegocki

Tydzień obfitujący w emocje. I kolejny skok ceny złota

Kluczowymi wydarzeniami ubiegłego tygodnia było sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole oraz szczyt G7, który odbył się w weekend we francuskim Biarritz. Szczególnie koniec tygodnia obfitował w emocje, co znalazło odzwierciedlenie w notowaniach.

Amerykański wzrost wyżej od oczekiwań, ale i tak źle

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem publikacji amerykańskiego PKB za II kwartał, które okazało się wyższe od oczekiwań (2,1 proc. zamiast 1,8 proc.), co nie zmienia faktu, że jest to najsłabszy wzrost PKB od początku prezydentury Donalda Trumpa. Obecnie uwaga wszystkich skupia się na środowym posiedzeniu FED.

Złoto zamknęło miesiąc najlepszym wynikiem od trzech lat

W czerwcu złoto zyskało ponad 10 proc., a jego cena kształtuje się obecnie w okolicach 1 400 USD za uncję. W poniedziałkowy poranek zeszła nieco niżej, co może być zapowiedzią oczekiwanej korekty. Inwestorzy rozważają różne scenariusze.

Złoto w górę, czy to zwiastun poważnego kryzysu?

Na rynku złota sporo wydarzyło się w ubiegłym tygodniu. Nie tyle pod względem ilościowym, co jakościowym. Ostatnie miesiące to czas naciągania giełdowej sprężyny oraz oczekiwania, kiedy w końcu strzeli. Wprawdzie w dalszym ciągu nie strzeliła, jednak obraz sytuacji stał się nieco bardziej klarowny. Czy można już szukać analogii do początków kryzysu z 2008 roku?

Dalsza eskalacja wojny handlowej i spokój inwestorów

W ubiegłym tygodniu na froncie wojny handlowej napięcie w dalszym ciągu wzrastało. W piątek Trump ogłosił także nowe cła na Meksyk. Od 10 czerwca będzie to 5 proc. na wszystkie towary, ale stawka będzie podnoszona co miesiąc, jeżeli rząd Meksyku nie wyeliminuje problemu nielegalnej imigracji.

Ubiegły tydzień przyniósł złotu niewielkie ożywienie

Z wynikiem +0,53 proc. zakończył się dla złota miniony tydzień. Głównym motorem wzrostu okazał się dolar, którego kurs – choć w ubiegłym tygodniu notował rekordową siłę – w czwartek uległ osłabieniu.

Złoto bez wyraźnych ruchów. Podobnie, jak FED

W majówkowy tydzień cena złota zaliczyła spadek o 0,56 proc. i w piątek, na zamknięcie sesji, znajdowała się na poziomie 1 278 USD. Spadek byłby jeszcze większy, gdyby nie piątkowe tąpnięcie US Dollar Index, które podbiło nieco kurs kruszcu.

Na rynku złota niepewność i oczekiwanie

Choć w poniedziałkowy poranek cena złota ożywiła się nieco, miniony tydzień upłynął pod znakiem braku zdecydowanych ruchów. W czwartek kurs odnotował spadek o 10 dolarów z uwagi na umocnienie amerykańskiej waluty, jednak jeszcze tego samego dnia cena kruszcu wróciła, a nawet przekroczyła poprzedni poziom, osiągając 1 292 USD.

Pierwszy kwartał złoto zakończyło na plusie

Ponad 1290 dolarów – tyle kosztowała uncja złota na zakończenie sesji w piątek 29 marca. A to oznacza, że królewski kruszec zamknął pierwszy kwartał 2019 roku z dodatnim wynikiem.

Złoto: możliwe dalsze wzrosty

Królewski kruszec znów oscyluje wokół pułapu 1300 dolarów za uncję. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy być świadkami kolejnego przebicia tej granicy i dalszych zwyżek cen.