Nie będzie nowych graczy w branży polis komunikacyjnych

– Nie wejdziemy na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych na początku 2011 roku, tak jak planowaliśmy – przyznaje Agnieszka Żołędziowska, dyrektor polskiego oddziału Chartis Europe (dawniej AIG?Europe).

Publikacja: 15.12.2010 07:23

– Nie wycofujemy się zupełnie z tego pomysłu. Jednak wchodzenie w ten segment rynku majątkowego po serii podwyżek, które miały miejsce w tym roku, nie jest najlepszym pomysłem – tłumaczy dyrektor Chartis Polska.

Podkreśla, że gdyby firma się na to zdecydowała, musiałaby zastosować bardzo wysokie stawki. To nie pozwoliłoby jej na zdobycie odpowiedniej liczby klientów, co jest warunkiem koniecznym do zarabiania na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Tymczasem polityka Chartis jest taka, że polski oddział, podobnie jak i inne, musi pokazywać dodatni wynik techniczny na wszystkich liniach biznesowych.

Z nieoficjalnych informacji „Parkietu” wynika, że decyzje o przesunięciu w czasie wejścia na polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych podjęły także francuskie MAAF i Credit Agricole, amerykański Chubb czy Zurich Financial Services. Jeszcze w maju tego roku przedstawiciele środowiska ubezpieczeniowego byli niemal pewni, że niedługo zaczną one oferować polisy w naszym kraju – najpewniej w systemie direct.

Firmy te w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zarejestrowały adresy internetowe, dzięki którym mogłyby prowadzić biznes w Polsce – wynika z informacji dostępnych na portalach monitorujących powstawanie nowych domen.

– Wyniki polskich towarzystw, które są pilnie śledzone i analizowane na Zachodzie, pokazują, że wydłuża się czas dochodzenia do rentowności. Już teraz działania kadry menedżerskiej jednej z firm francuskich wskazują, że wejście do Polski nie jest kwestią pierwszoplanową – mówi były członek zarządu jednego z ubezpieczycieli.

Ubezpieczyciele zachodnioeuropejscy stawiają na oszczędności, bo w wyniku szkód katastroficznych wyniki pogorszyły się nie tylko w przypadku polskich towarzystw.

Na przykład na początku grudnia Zurich Financial Services poinformował, że w ciągu?najbliższych trzech lat zamierza zaoszczędzić 500 mln USD, przy czym dwie trzecie oszczędności ma zostać wypracowanych na biznesie majątkowym.

[ramka][b]913,4 mln zł[/b] - tyle od stycznia do września straciło na oferowaniu ubezpieczeń majątkowych siedem z dziesięciu największych towarzystw[/ramka]

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28