Przewartościowane spółki z GPW

Część firm jest wyceniana przez rynek na tyle wysoko, że ich fundamenty, jak i lepsze lub gorsze perspektywy nie dają mocnych podstaw do dalszych zwyżek.

Publikacja: 21.03.2017 10:15

Trwająca od listopada 2016 roku fala wzrostowa na giełdzie w Warszawie wyniosła wyceny wielu spółek

Trwająca od listopada 2016 roku fala wzrostowa na giełdzie w Warszawie wyniosła wyceny wielu spółek do poziomów nienotowanych od lat.

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Trwająca od listopada 2016 roku fala wzrostowa na giełdzie w Warszawie wyniosła wyceny wielu spółek do poziomów nienotowanych od lat. Choć zdaniem analityków trudno jeszcze mówić o przewartościowaniu polskich akcji, część spółek jest już przewartościowana i o kontynuację zwyżek ich walorów może być trudno w najbliższym czasie. – Cały rynek nie jest wysoko wyceniany. Przy obecnych wartościach wskaźnika ceny do zysku odnoszących się do głównych indeksów trudno mówić o tym, że akcje są drogie. Ale fala zwyżek wyniosła, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, na wyższe poziomy ceny akcji bardzo różnych spółek – zarówno tych silnych fundamentalnie, jak i tych, które nie miały jeszcze okazji udowodnić swojej wartości – uważa Adam Łukojć, zarządzający TFI Allianz. – Przykładowo spółki budowlane będą musiały się sporo natrudzić, żeby na konkurencyjnym rynku i przy rosnących kosztach poprawiać wyniki w tempie, które uzasadniłoby obecne wyceny. Kursy niektórych spółek medycznych czy technologicznych również dyskontują już najbardziej optymistyczne scenariusze, tymczasem historia pokazuje, że w tych branżach również zdarzają się spektakularne potknięcia. Niemniej sam fakt, że spółka jest droga, może nie wystarczyć do zatrzymania wzrostu: widać to na przykładach takich firm , jak Comarch, AmRest czy Benefit Systems – ocenia ekspert.

Pozostało 85% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?