Coroczne nagrody „Parkietu”: Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele

Nawet na słabym rynku można uzyskać dwu-, trzycyfrowy zwrot. Już 10 marca Gala "Parkietu" i wyłonienie elity rynku kapitałowego.

Publikacja: 03.03.2016 07:02

Coroczne nagrody „Parkietu”: Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele

Foto: Archiwum

10 marca podczas uroczystej gali Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet" po raz 22. rozda statuetki Byki i Niedźwiedzie. O zwycięstwie w wielu kategoriach decyduje rynek – głównie uzyskane stopy zwrotu, jednak najwięcej emocji budzą nagrody przyznawane przez kapitułę, której trzon stanowią doświadczeni dziennikarze i redaktorzy „Parkietu".

– Rynek kapitałowy w Polsce przeżywa chwile słabości. Gala „Parkietu" i wręczane statuetki udowodnią jednak, że na trudniejszym rynku również można osiągnąć spektakularny sukces, zarówno jeśli chodzi o spółki, ich menedżerów, jak i zarządzających funduszami inwestycyjnymi – podkreśla Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu".

Ubiegły rok nie był łaskawy dla giełdowych inwestorów. Indeks szerokiego rynku WIG spadł o 9,6 proc., a największych przedsiębiorstw – WIG20 – aż o 19,7 proc. Znacznie lepiej wypadły indeksy średniaków, mWIG40, i maluchów, sWIG80, które urosły o odpowiednio 2,4 i 9,1 proc.

Na tym tle tym bardziej cieszą wyniki spółek nominowanych do nagród. Statuetkę za najlepszą inwestycję w spółkę giełdową otrzyma Bioton – jego kurs w 2015 r. wzrósł o 200,5 proc.!

O tytuł najlepszej firmy z indeksu WIG20 pretendują: Asseco Poland, Eurocash, PGNiG i PKN Orlen. Warto podkreślić, że tempo wzrostu kapitalizacji tych firm było dwucyfrowe.

W indeksie sWIG40 o laur walczą: CD Projekt, Ciech, Kruk i Grupa Azoty, a o wyróżnienie w indeksie sWIG80 starają się: Bytom, CI Games, LiveChat i J.W. Construction. W obu grupach kursy nominowanych firm urosły w dwu-, a nawet trzycyfrowym tempie, przyćmiewając wyniki indeksów.

O statuetkę najlepszej firmy z NewConnect rywalizują: PGS Software, Skoczkowska Fabryka Kapeluszy, Pharmena oraz PiLab. Nominację do nagrody prezes roku uzyskali: Jacek Rutkowski (Amica Wronki), Mariusz Caliński (Grupa Duon), Piotr Sucharski (Neuca) i Dariusz Topolewski (Oponeo.pl). W kategorii debiut roku w szranki stają: Idea Bank, Private Equity Managers, Uniwheels i Wirtualna Polska. Statuetkami uhonorujemy także najlepsze TFI, OFE, dom maklerski, platformę foreksową, ekonomistę oraz analityków.

Po raz 11. nagrodzimy Złotymi Portfelami najskuteczniejszych zarządzających funduszami inwestycyjnymi, którzy w okresie spadków na giełdzie muszą się wykazać silnymi nerwami.

Krótko mówiąc, nasze nagrody to najlepszy dowód na to, w jakim błędzie są wszyscy porównujący giełdę do kasyna i podkreślający głównie ryzyko utraty kapitału. Przemyślane inwestowanie w podmioty konsekwentnie realizujące strategię, a nie krótkoterminowa gra, przynosi upragnione owoce.

Uroczysta gala i rozdanie statuetek 10 marca 2016 r.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28