Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 31.07.2017 11:58

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

ROPA NAFTOWA

Cena ropy naftowej WTI w okolicach 50 USD za baryłkę.

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej był okresem nieprzerwanych wzrostów. Przewaga strony popytowej doprowadziła notowania amerykańskiej ropy WTI do okolic 49,60-49,70 USD za baryłkę pod koniec piątkowej sesji, natomiast dzisiaj rano wzrosty są kontynuowane, zaś cena ropy w USA testuje właśnie psychologiczną barierę na poziomie 50 USD za baryłkę.

W ostatnich dniach paliwem do wzrostów okazały się w dużej mierze informacje dotyczące kolejnego spadku zapasów ropy naftowej w USA. W piątek stronie popytowej pomogły jednak także informacje zawarte w raporcie Baker Hughes. W tej cotygodniowej publikacji podano, że w minionym tygodniu w USA uruchomione zostało wydobycie w kolejnych dwóch wiertniach. Z jednej strony, świadczy to o perspektywach rosnącej produkcji ropy w USA, jednak z drugiej strony, oznacza to, że łącznie w lipcu wzrost liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych był relatywnie niewielki na tle wcześniejszych miesięcy (i wyniósł 10 wiertni).

Na początku bieżącego tygodnia dodatkowym wsparciem dla cen ropy naftowej są także obawy o narzucenie sankcji na sektor naftowy Wenezueli przez Stany Zjednoczone po tym, jak wczorajsze wybory do Konstytuanty zostały określone przez USA jako „fikcja". Decyzja w sprawie sankcji może zapaść nawet dzisiaj i, chociaż nie przełoży się ona raczej istotnie na globalny rynek ropy naftowej, może krótkoterminowo wpływać na ceny.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

MIEDŹ

Kontynuacja wzrostów cen miedzi po solidnych danych z Chin.

Po dynamicznych wzrostach cen miedzi w minionym tygodniu, nowy tydzień na tym rynku rozpoczyna się również od przewagi strony popytowej. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych rośnie, przekraczając już poziom 2,90 USD za funt.

Dzisiaj zwyżkom cen miedzi sprzyjają dane makro z Chin. Odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz dla usług wg CFLP okazały się solidne i wyraźnie przekraczały poziom 50 pkt., co zostało odczytane jako sygnał siły gospodarki Chin, tak kluczowej na rynku miedzi. Inwestorom nie przeszkadzał nawet fakt, że oczekiwania co do indeksu dla przemysłu były nieco wyższe – a to z kolei świadczy o dużym optymizmie na rynku i możliwości dalszych wzrostów.

DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka