- Proporcja spółek pozytywnie zaskakujących na wynikach II kwartału br. (77 proc.) oraz poprawiających rezultaty w ujęciu rok do roku (77 proc.) była najwyższa od I kwartału 2016 r. i wyraźnie wyższa niż w ostatnich ośmiu kwartałach. Wśród największych pozytywnych zaskoczeń wymienilibyśmy Alumetal, Apator, Cognor, Famur, Forte i Grupę Kęty - wskazują analitycy DM mBanku.

Ich zdaniem największymi wyzwaniami na 2019 rok dla spółek w sektorze przemysłowym są obecnie rosnące ceny energii elektrycznej. - Największy udział energii w kosztach mają Cognor (9 proc.), PKP Cargo (8,4 proc.), Forte (7,3 proc.), Pfleiderer (6 proc.) oraz Mangata (5 proc.) - szacują.

- Spółki wciąż pozostają beneficjentami osłabienia złotego (wskaźnik PPI na najwyżej od 2016 roku. Powoli Zarządy informują o podwyżkach cen produktów. Ze spotkań po wynikach II kwartału warto zwrócić uwagę, że wśród spółek pojawiły się pierwsze zwiastuny rezygnacji z inwestycji w efekcie rosnących kosztów budowy i obawy o koniunkturę w przyszłości (Boryszew i Mangata; ostrożniejsze podejście Amica) – dodają.

Wśród spółek przemysłowych analitycy DM mBanku najbardziej przekonani są do inwestycji w akcje: Amiki (przełamanie spadkowej dynamiki oczyszczonych rezultatów w II kwartale; dwucyfrowe dyskonta do innych producentów AGD; spółka notowana z około 15-25-proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA), Famuru (perspektywa poprawy wyników r/r i q/q w kolejnych kwartałach; około 8-proc.stopa dywidendy w 2018 i 2019 roku), Forte (wyraźne przełamanie wyników w II kwartale; spółka notowana z około 3-13-proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA; odbicie indeksu IFO Expectations w przemyśle meblarskim w Niemczech) i Kernelu (wyraźne przełamanie spadkowego trendu w wynikach za II kwartał; dynamiczna poprawa wyników w 2019 roku). Z mniejszych spółek faworytem brokera pozostaje Pozbud.