Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym USA wzrosło w lipcu o 209 tys., istotnie powyżej oczekiwań ekonomistów. W górę poszły też pensje. Średnia godzinowa płaca o 9 centów, najwięcej od pięciu miesięcy. Publikacja przełożyła się na umocnienie dolara – wskaźnik U.S. Dolllar Index wzrósł do niemal 94 pkt, odrabiając stratę z pierwszej części tygodnia.

Ekonomiści zwrócili jednak uwagę, że wzrost zatrudnienia dotyczył przede wszystkim sektorów, które generują niższe pensje. Poprawa na rynku pracy może więc mieć ograniczone przełożenie na ceny. Przypomnijmy, że inflacja w USA od kilku miesięcy hamuje, stawiając pod coraz większym znakiem zapytania trzecią podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Dlatego skala spadku ceny złota była niewielka. Uncja straciła około 0,7 proc. i kosztuje niewiele poniżej 1260 USD (4536 zł). Dużo mocniej tąpnęło srebro, bo ponad 2,5 proc., i jego uncja kosztuje 16,3 USD (59 zł). Najlepiej z tej grupy poradziła sobie platyna, która po ponad 3-proc. wzroście zakończyła tydzień na poziomie 966 USD (3480 zł).

W najbliższych dniach warto przyjrzeć się notowaniom srebra. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kupujący najpierw nie zdobyli poziomu 17 USD, a niedługo później padł pułap 16,5 USD. Żeby inwestorzy ponownie mogli myśleć o najwyższych poziomach z tego roku, kurs musi się utrzymać powyżej linii 16 USD. Fiasko prawdopodobnie będzie oznaczać dalszą wędrówkę w dół, a następny przystanek to 15 USD za uncję.

Potencjał do wzrostu cen metali szlachetnych może w najbliższych dniach wynikać z oczekiwanego wzrostu awersji do ryzyka, wywołanego napięciami geopolitycznymi. W nowym tygodniu inwestorzy będą przyglądać się wojnie dyplomatycznej przeciwko Korei Północnej. W weekend Rada Bezpieczeństwa przy ONZ stosunkiem głosów 15:0 uchwaliła kolejne sankcje gospodarcze przeciwko Pjongjangowi.

To odpowiedź na przeprowadzoną próbę balistyczną 28 lipca, kiedy koreańska rakieta o zasięgu międzykontynentalnym wpadła do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Nowa rezolucja ONZ zakłada ograniczenie eksportu z tego kraju o jedną trzecią do 2 mld dol. rocznie. Embargo obejmie eksport węgla, żelaza, rud metali i owoców morza.