Rekordy trendu bez wiary inwestorów w dalszy wzrost

Poprzedni tydzień przyniósł nowe rekordy trendu, który od wielu miesięcy jest kreślony przez WIG20.

Publikacja: 22.01.2018 04:00

Poprawiły się wyceny polskich spółek, co powinno cieszyć, a nie cieszy. Nastroje wśród inwestorów indywidualnych pozostają jedynie umiarkowanie optymistyczne. Zdecydowanie nie przystają do tego, co dzieje się z indeksami.

To zabawne, ale nowe szczyty, tak u nas, jak i w USA, wywołują raczej poszukiwanie oznak nagłego osłabienia. Do wzrostu podchodzi się jak do czegoś, co jest tylko chwilowe i praktycznie nie powinno zaistnieć – zaraz powinno zniknąć. Wątpliwości związane z szansą na dalszą zwyżkę raczej tę szansę wzmacniają. Powątpiewanie w trend działa na jego korzyść. W związku z tym nadal można zakładać, że tendencja będzie podtrzymana. Szczególnie że przemawiają za tym czynniki fundamentalne (poprawiające się odczyty makro) i techniczne (nowe szczyty są tu wystarczającym argumentem, choć naturalnie są także inne).

W poniedziałek w sferze makro jest spokojnie, ale reszta tygodnia będzie ciekawsza, szczególnie piątek. Wskaźniki koniunktury rzadko wzbudzają zainteresowanie inwestorów i nie mają w związku z tym wpływu na poziom wycen. Przynajmniej wpływu bezpośredniego.

We wtorek z rana przyjrzymy się wieściom z Japonii, gdzie zakończy się posiedzenie tamtejszych władz monetarnych. Już w trakcie sesji opublikowana zostanie stopa bezrobocia w Polsce, a godzinę później poznamy niemiecki wskaźnik ZEW. Może mieć on wpływ na poziom euro i indeksu DAX (przy założeniu odbiegania od oczekiwań), ale raczej nie wpłynie istotnie na notowania w Warszawie.

W środę będzie zdecydowanie ciekawiej za sprawą zaplanowanych na ten dzień publikacji wstępnych wartości wskaźników PMI dla przemysłu i usług największych gospodarek świata. Poznamy również stopę bezrobocia i tempo zmian płac w Wielkiej Brytanii, a po południu dynamikę cen amerykańskich nieruchomości (w ujęciu FHFA) oraz dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym.

W czwartek pojawi się niemiecki wskaźnik Ifo. Po południu zakończy posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, a z USA napłyną dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Przed końcem polskiej sesji zdążymy jeszcze poznać dane o sprzedaży amerykańskich domów, ale tym razem na rynku pierwotnym, oraz wartość indeksu wskaźników wyprzedzających.

W piątek mamy wydarzenie tygodnia, czyli wstępne dane o amerykańskim PKB w IV kw. Poznamy także PKB brytyjski oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe za oceanem. ¶

Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?
Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów